Kedy je najvhodnejší čas na náušnice?

Ak máte dievčatko, iste ste sa už zamýšľali nad tým, či mu dáte prepichnúť uši. A ak áno, tak kedy je na to najvhodnejší čas? Poradíme vám v nasledujúcom článku.

Argumenty za „áno“

Malé dievčatká sa túžia parádiť. Dôležitou súčasťou ozdôb sú aj náušnice. Rozhodnúť, či dáte uši prepichnúť už v útlom veku, však musíte vy. Dieťa si tak nebude pamätať bolesť, ktorá ho sprevádza.

Prečo nie

Ak sa rozhodnete nechať rozhodnutie o prepichnutí uší na dieťa, môže nastať situácia, kedy to dieťa síce bude veľmi chcieť, ale zároveň sa bude obávať bolesti pri prepichnutí. Okrem toho aj pri takej bežnej veci ako je prepichnutie uší môžu nastať komplikácie. Napríklad:

Hnisanie

Aj pri dodržiavaní hygienických zásad, môže dôjsť pri prepichovaní uší ku zápalu rany a jej následnému hnisaniu. Podľa odporúčania odborníkov je preto potrebné aspoň 2x denne ranu potierať dezinfekčným prostriedkom. Dôležité je tiež vyhýbať sa kontaktu ušiek s vodou. Takto hnisaniu predídete.

Alergie

Čo sa týka alergií, najčastejšou príčinou alergickej reakcie býva nekvalitný materiál náušníc. Alergie iste nespôsobia náušnice vyrobené z ušľachtilých kovov. Najvhodnejšie sú zlato a chirurgická oceľ. Bábätkám žiadnom prípade nepatrí do uší bižutéria.

Prehltnutie

Pri kúpe náušníc je dôležité uvedomiť si, že malé deti si môžu náušnicu z ucha strhnúť. Kupujte preto náušnice s možnosťou pevného uzatvorenia. Napríklad šróbovacie náušnice.

Najvhodnejší čas

U nás je bežné dať deťom náušnice už vo veľmi skorom veku. Niektorí odborníci odporúčajú nechať toto rozhodnutie na deti. Oveľa častejšie sa však stretnete s názorom, že najvhodnejšie je dať uši prepichnúť v 3 – 6 mesiaci veku bábätka. Iste je dobré počkať na prvé očkovanie proti tetanusu, ktoré sa spravidla vykonáva v 3 mesiaci života dieťaťa. Po 6. mesiaci sa bábätko začína viac pohybovať a hrozilo by tak zanesenie nečistoty do rany.

Dôležité je, aby uši prepichoval odborník. Po prepichnutí by vás mal poučiť o tom, ako ranu ošetrovať. Tiež priestory a nástroje budú sterilné. Sterilné musia byť pravdaže aj náušnice. Je potrebné ich sterilizovať aspoň 48 hodín v liehu. Vybrať si môžete prepichnutie alebo nastrelenie. Prepichnutie vykonáva pediater alebo zdravotná sestra pod jeho dohľadom. Nastrelenie vykonávajú niektorí pediatri alebo odborníci, ktorí sa nastreľovaniu náušníc venujú.

Autor: Eva Kevická, fotografia: bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 0 Priemer: 0]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *