Tehotenská cukrovka – čo by ste o nej mali vedieť

Tehotenská cukrovka postihuje niektoré tehotné ženy v 24. – 30. týždni tehotenstva a po pôrode väčšinou ustúpi. Čo by ste mali o tomto ochorení vedieť?

Tehotenská cukrovka

Tehotenská cukrovka je jedna z foriem cukrovky. Prejavuje sa zvýšenou hladinou glukózy v krvi. Predpokladá sa, že príčinou jej vzniku je porucha citlivosti na inzulín vplyvom tehotenských hormónov. Ochorenie zvyčajne po pôrode ustúpi. V minimálnom počte prípadov neustúpi a prejde do diabetu I. typu.

Rizikové faktory výskytu tehotenskej cukrovky

Pravdepodobnosť výskytu tohto zdravotného problému je v niektorých situáciách vyššia. Je to najmä, ak sa tehotenská cukrovka vyskytla aj pri predchádzajúcom tehotenstve alebo ak má cukrovku niekto z blízkych príbuzných. Vyššie riziko výskytu je aj u rodičiek vo veku nad 35 rokov, pri obezite a vysokom krvnom tlaku.

Diagnostika tehotenskej cukrovky

Výskyt tehotenskej cukrovky sa vyšetruje povinne prostredníctvom orálneho glukózo-tolerančného testu. Vyšetrenie podstúpi každá budúca mamička v 24. až 28. týždni. Test je súčasťou gynekologickej kontroly v ambulancii gynekológa. Po vypití glukózového roztoku nasleduje odber vzorky krvi.

Ako vyšetrenie prebieha

Na test výskytu tehotenskej cukrovky je potrebné prísť nalačno. Odstup od posledného jedla by mal byť najmenej 8 hodín. Okrem jedla je pred testom dôležité vylúčiť aj nápoje s obsahom cukru. Piť by ste mali len čistú vodu.

Váš gynekológ vám po príchode do ambulancie odoberie vzorku krvi. Z nej zistí hladinu glukózy v krvi pred jedlom. Nasleduje vypitie roztoku s obsahom 75 gramov glukózy. Potom budete musieť čakať 2 hodiny na druhý odber. Z neho lekár zistí hladinu glukózy v krvi po vypití roztoku. Na základe výsledkov budete vedieť, či si telo s dávkou glukózy poradilo.

Dajú sa príznaky spozorovať?

Problémom tohto ochorenia je, že sa bez vykonania testu dá spozorovať len veľmi ťažko. Najčastejšími príznakmi sú zvýšený smäd, prípadne zvýšené močenie. Tieto príznaky sa však dajú pripísať aj samotnému tehotenstvu, preto je veľmi ťažké si ich uvedomiť. U niektorých žien sa vyskytujú aj uro-gynekologické zápaly či zvýšená únava. Tieto však prichádzajú na rad až pri dlhšom výskyte ochorenia bez adekvátnej liečby.

Aké sú riziká tehotenskej cukrovky

Neliečená tehotenská cukrovka je rizikom najmä pre dieťa v druhej polovici tehotenstva. Dieťa sa môže narodiť s nedostatočne vyvinutými orgánmi. Nebezpečenstvo spočíva aj v hypoglykémii novorodenca či možnosti predčasného pôrodu. Komplikáciám predídete liečbou a dodržiavaním pokynov lekára ohľadom diéty, dostatku pohybu a podobne.

Autor: Eva Kevická, fotografia: bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *