Opaľovanie tehotného bruška

Rady  týkajúce sa tehotenstva a opaľovania by sa mali v každom prípade dodržiavať, keď sa tehotná žena vystavuje slnečnému počasiu. Akonáhle je leto tu, vyťahujeme šortky, letné šaty, a tričká bez rukávov. Snáď každý má rád byť „pobozkaný“ od slnka. Ako sa však môžete bezpečne vystavovať slnku počas tehotenstva?

Niektoré štúdie spájajú UV žiarenie a nedostatok kyseliny listovej. Kyselina listová zabraňuje vzniku defektov neurálnej trubice a je obzvlášť dôležitá v prvom trimestri. Počas tehotenstva je vaša pleť náchylnejšia na tmavé škvrny, ktoré sa objavujú na tvári.

Bez ohľadu na to, či ste tehotná alebo nie, vystavenie slnku spôsobuje riziko predčasného starnutia a malígneho melanómu (rakovina kože). Nasledujúce informácie vám pomôžu uvažovať o opaľovaní troška inak.

Opaľovanie v soláriách

Neexistujú žiadne štúdie, ktoré by poskytli presvedčivý dôkaz, že opaľovanie v soláriách priamo poškodí vaše dieťa. Väčšina poskytovateľov zdravotnej starostlivosti však neodporúča aktivitu, ktorá by mohla zvýšiť telesnú teplotu, ako sú sauny alebo soláriá. Prehriatie je spojené s poruchami chrbtice u dieťaťa.

Na pláži

Mnohé z obáv týkajúcich sa plážového slnka sú rovnaké ako pri soláriách. Tehotenstvo zvyšuje citlivosť vašej pokožky, takže slnko môže spôsobiť žihľavku alebo vyrážku. Ak zostanete v tieni, malo by to zabrániť akejkoľvek vyrážke alebo podráždeniu pokožky. Rovnaké bezpečnostné opatrenia by ste mali mať na slnku, či ste tehotná alebo nie: pite veľa vody, používajte opaľovací krém s obsahom SPF 30 alebo viac a noste klobúk.

Ak máte pocit závratu, nevoľnosti alebo únavy, prejdite do klimatizovanej miestnosti. V každom prípade by ste sa mali vyhnúť dlhým hodinám na slnku.

Opaľovanie z fľaše (samoopaľovacie krémy)

Táto voľba môže byť najlepšia, ak ste tehotná. Vyhýbanie sa UV žiareniu zabezpečí zdravšiu pokožku a menšiu šancu na rakovinu kože alebo žihľavku. Existuje mnoho rôznych druhov opaľovacích krémov a pien, ktoré majú veľmi dobré účinky. Mnoho nových odrôd má minimálny zápach a poskytuje okamžitú farbu.

Jedinou obavou je, či účinná zložka, dihydroxyacetón (DHA), je schopná preniknúť do kože. Štúdie nepotvrdzujú, že ak je tomu tak, môže to pôsobiť negatívne na nenarodené dieťa, ale vedci odporúčajú ženám, aby počkali s používaním samoopaľovacích krémov a používali ich až po prvom trimestri, len aby boli v bezpečí.

Dokonca aj vtedy, ak ste už predtým použila samoopaľovací krém, skúste ho aplikovať najskôr na malé miesto na koži. Vaša pleť môže byť počas tehotenstva citlivejšia a podráždenejšia.

Autor: Valéria Osztatná Loomis, fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]
1 komentár
  1. Letícia

    Ďakujem za cenné rady. Ja používam opaľovací krém aspoň s SPF 50.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *