Kedy je správny čas zahlásiť, že čakáte bábätko?

Jedným z najzaujímavejších chvíľ počas tehotenstva je získanie prvého pozitívneho tehotenského testu. Pravdepodobne o tom budete chcieť povedať celému svetu. Ale je to bezpečné?

Mnohí rodičia čakajú až do konca prvého trimestra. Viacero faktorov ovplyvňuje, prečo je tomu tak. Niektorý tak konajú kvôli poverám, iný lebo to videli rovnako u svojich známych, ďalší majú iný dôvod. Prečítajte si viac informácií o tom, čo je potrebné zvážiť skôr, než sa rozhodnete oznámiť svoje tehotenstvo.

Riziko potratu

Prvý trimester je čas vývoja a zmeny pre vás a vaše dieťa. So všetkou touto zmenou prichádza určité riziko, že tehotenstvo by nemuselo vyjsť. Potraty sa najviac vyskytujú  v prvom trimestri. Väčšina z nich je spôsobená faktormi, ktoré sú mimo kontroly matky. Asi polovica je spôsobená chromozomálnymi abnormalitami. Inými slovami, dieťa sa nevyvíja správne.

Medzi ďalšie príčiny potratu v prvom trimestri patrí:

 • ochorenie u matky
 • porucha luteálnej fázy (problém s mesačným cyklom ženy)
 • hormonálna nerovnováha
 • adhézie (tkanivá podobné jazvu) v maternici

Vek je ďalším faktorom, pokiaľ ide o potrat. Riziká potratu podľa veku matky sú nasledovné:

 • Ženy vo veku od 20 do 30 rokov: 9 až 17 percent
 • Ženy vo veku 35 až 39 rokov: 20 percent
 • Ženy vo veku od 40 do 44 rokov: 40%
 • Ženy vo veku 45 rokov a staršie: 80%

Prvá prenatálna návšteva

Ďalším dôvodom, prečo páry čakajú až do konca prvého trimestra, súvisí s prenatálnymi vyšetreniami. Vaše prvé vyšetrenie môže nastať okolo 8. týždňa tehotenstva, alebo dokonca neskôr. Počas prvej návštevy vám lekár potvrdí tehotenstvo, odhadne dátum narodenia, urobí prvé testy.

Pre niektoré páry je upokojujúce počuť tlkot srdca dieťaťa alebo už byť po prvom ultrazvukom vyšetrení, až potom oznámia každému novinku.

Opakovaná strata tehotenstva

Už ste zažili predchádzajúcu stratu? Ak áno, vaše riziko ďalšieho potratu môže byť mierne vyššie v závislosti od vašej anamnézy.

Táto správa môže byť skľučujúca, najmä v prípade opakovaného potratu. Váš lekár vás pravdepodobne vyšetrí, vykoná krvné a ďalšie testy, aby určil príčinu vašich potratov. Dobrou správou je, že pri správnej liečbe sa môžu zvýšiť vaše šance na dieťa.

Klady čakania s oznámením tehotenstva

 1. Riziko potratu sa zvyčajne znižuje po prvom trimestri.
 2. Môžete sa cítiť pohodlnejšie po tom, čo ste absolvovali ultrazvuk, počuli srdcový tep vášho dieťaťa alebo dosiahli tehotenský míľnik.

Zápory čakania s oznámením tehotenstva

 1. Prvý trimester môže byť ťažký bez podpory.
 2. Ak ste neoznámili, že ste tehotná svojmu zamestnávateľovi, môžete byť vystavené nebezpečenstvu na pracovisku.
 3. Priatelia a rodina sa môžu z iných zdrojov dozvedieť, že čakáte dieťa.

Autor: Valéria Osztatná Loomis, fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *