Aké vyšetrenia vás čakajú v tehotenstve?

Ultrazvukové tehotenské vyšetrenie

Prežiť tehotenstvo bezpečne a bez komplikácií je túžbou všetkých budúcich mamičiek. Po objavení dvoch čiarok na tehotenskom teste však všetko ešte len začína. Pravidelné kontroly u gynekológa budú súčasťou vašich nasledujúcich deviatich mesiacov. Ultrazvuky, odbery, vyšetrenia, to všetko je potrebné absolvovať v období tehotenstva. Na ich základe je možné sledovať váš zdravotný stav a zaistiť správny vývoj vášho dieťatka.

Prvá návšteva u gynekológa 6. – 10. týždeň tehotenstva

Prvá návšteva gynekológa by mala nastať po tom, čo začnete mať podozrenie na možné tehotenstvo. Väčšinou prichádza k prvej návšteve u gynekológa v rozmedzí 6. – 10. týždňa tehotenstva, kedy je alarmujúcim faktom vynechanie menštruácie. Pokiaľ tehotenský test toto vaše podozrenie potvrdí, nie je na čo čakať, keďže návšteva v tehotenskej poradni by sa mala rozhodne uskutočniť v prvom trimestri tehotnosti. V rámci nej by mal gynekológ vedieť potvrdiť, prípadne vyvrátiť možnú graviditu. Odkladanie tejto návštevy z dôvodu časovej vyťaženosti, únavy, zlého počasia, či možno s trochou nadsádzky – zlého postavenie hviezd, určite nie je na mieste. Aj keď k možnosti mimomaternicového tehotenstva dochádza asi v 1,1 % prípadov,  pri jeho potvrdení je potrebný rýchly zásah lekárov.

Potvrdenie tehotenstva a vystavenie tehotenskej knižky 11. – 13. týždeň tehotenstva

Pokiaľ je všetko v poriadku, a navyše vám lekár potvrdí vašu graviditu, prichádza k vystaveniu tehotenskej knižky. Tehotenská knižku je potrebné nosiť všade so sebou, je potvrdením vašej tehotnosti a bude obsahovať všetky dôležité záznamy o priebehu vášho tehotenstva. V rámci prvej poradne lekár zisťuje vašu  rodinnú anamnézu a choroby, na ktoré sa liečite .Zároveň absolvujete:

  • zmeranie tlaku krvi,
  • vyšetrenie moču (prítomnosť bielkovín na vylúčenie rizika preklampsie),
  • odber krvi – vyšetrenie krvného obrazu, vyšetrenie na toxoplazmózu, syfilis, HIV, žltačku, zistenie protilátok na rubeolu, zistenie krvnej skupiny a Rh faktoru. Pokiaľ má žena Rh faktor negatívny, je dôležité zistiť krvnú skupinu aj u otca dieťaťa. V prípade, ak je zistený u partnera Rh faktor pozítivny, existuje väčšie riziko donosenia dieťatka, keďže dieťatko môže mať Rh faktor po otcovi, s čím sa telo matky ťažšie vyrovnáva. Tento jav však býva pomerne častý a nie je dôvod sa znepokojovať. V takomto prípade  príde v 28. a 34. týždni tehotenstva k stanovovaniu prítomnosti anti Rh protilátok v krvi budúcej mamičky.
  • meranie plodu a určenie termínu pôrodu,
  • NT – nuchálna translucencia, tzv. šijové prejasnenie – meranie nahromadenia tekutiny v zátylku plodu. U zdravého plodu je jeho hrúbka od 1 – 2,5 milimetra, pri vyšších hodnotách existuje zvýšené riziko postihnutia genetickými anomáliami. Získané parametre sa vyhodnocujú s ostatnými testami v II. trimestri.

Tripple test, amniocentéza 16. – 17. týždeň tehotenstva

Ide o  biochemický screening na určenie rizika vývojových anomálií plodu. V prípade, ak je vek budúcej mamičky nad 35 rokov, býva zvyčajne odporúčané aj absolvovanie amniocentézy. Ide však o nepovinné vyšetrenie a závisí od ženy, či ho chce absolvovať. Podstatou je odobratie plodovej vody za účelom získania DNA plodu a jeho ďalšej analýzy na chromozomálne anomálie. Výsledky môžu ukázať na zvýšené riziko určitého postihnutia. Treba však podotknúť, že aj pri nepriaznivých hodnotách sa môže narodiť dieťatko úplne zdravé.

Ultrazvuk – 20. týždeň tehotenstva

Ide o veľký povinný ultrazvuk na odhalenie vrodených vývojových vád plodu a zistenie uloženia placenty.

  • Zachytávanie oziev srdca plodu
  • Meranie biometrických parametrov plodu (hmotnosť, dĺžka)
  • Zistenie pohlavia plodu

Glukózový test  24. – 28. týždeň tehotenstva

Jedná sa o vyšetrenie hladiny glukózy prostredníctvom orálneho glukózového testu, tzv. testu na tehotenskú cukrovku. Spočíva v podaní glukózy nalačno, čím sa následne sledujú hodnoty glykémie. V prípade, že sa prítomnosť tehotenskej cukrovky potvrdí, je potrebné absolvovať ďalšie pravidelné kontroly v diabetologickej ambulancii.

Posledný ultrazvuk  30. týždeň tehotenstva

Pri poslednom ultrazvuku gynekológ zisťuje gestačný vek dieťatka, jeho rast, vývin orgánov, polohu v maternici, zaznamenáva údaje v tehotenskej knižke. Zároveň sa vykonáva vyšetrenie možnej infekcie streptokokom B, ktorý sa síce bežne nachádza v pošve, no jeho prítomnosť v tehotenstve predstavuje riziko prenosu na dieťatko. V tomto prípade je možné preliečenie lokálnymi antibiotikami na zabránenie prenosu na dieťa, príp. sa pred samotným pôrodom podajú rodičke antibiotiká infúznou formou. A keďže sa termín pôrodu blíži, gynekológ vás pošle aj na interné vyšetrenie kvôli natočeniu EKG.

Kontroly v pôrodnici – od 36. týždňa tehotenstva

V poslednom mesiaci tehotenstva sa odporúčajú pravidelné kontroly v pôrodnici, v ktorej ste sa rozhodli svoje dieťatko priviesť na svet. Zároveň ide o najlepší spôsob ako sa pomaly zoznámiť s prostredím, v ktorom v najbližšom období strávite pár dní s vašim novonarodeným bábätkom v náručí. V 36. týždni tehotenstva absolvujete ultrazvukovú flowmetriu – tzv. prietoky, na základe ktorých sa hodnotí prietok krvi v pupočníkových cievach a množstvo plodovej vody. Taktiež sa vykonáva predpôrodná kardiografia (CTG), tzv. pásy, ktorá zahŕňa diagnostiku akcie srdiečka plodu a stav maternice, jej sťahy a kontrakcie, pričom na jej základe je možné rozpoznať ohrozenie plodu nedostatočným okysličením. Frekvencia tohto vyšetrenia sa zvyšuje ku koncu tehotenstva.

A nezabudnite, že v tehotenstve nielen treba absolvovať gynekologické vyšetrenia, ale aj návštevu zubnej ambulancie, na ktorú máte nárok 2x za obdobie tehotenstva.

Vitaj bábätko – 40. týždeň plus mínus 2 týždne

Kontrolné vyšetrenia skončili a čaká vás už len najdôležitejšia úloha – priviesť vaše dieťatko na svet. Aj počas pôrodu vás budú v nemocnici monitorovať a kontrolovať ozvy srdiečka. Onedlho však budete držať v náručí vaše bábätko a začína ďalšia etapa vášho života – mamičkovská.

Autor: Ing. Lenka Sládková Fúsková, fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 29 Priemer: 2.1]
1 komentár
  1. petronela

    clanok je take mensie dejavu, ani na tu torturu radsej nechcem spominat :))

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *