Výber dojčenskej fľaše. Sklo či plast?

Bábätko pije z kojeneckej fľaše

Rozhodovanie býva väčšinou ťažké. Pokiaľ sa ale rozhoduje o veciach, ktoré bude používať vaše dieťatko, tento proces nadobudne úplne iný rozmer. Na trhu existuje nespočetné množstvo dojčenských fliaš. Klasické, alebo ergonomické tvary, rôzne farby, veľkosti, uspôsobené na malé detské rúčky, s rozprávkovými postavičkami. Pokiaľ sa chcete vyhnúť tráveniu drahocenného času pri regáloch s dojčenskými potrebami, položte si hneď na začiatku otázku: „Chcem pre svoje bábätko fľašu sklenenú, či plastovú?“. Jej zodpovedaním si môžete ušetriť množstvo času.  

Všeobecne platí, že sklenené fľaše sú hygienickejšie. Nepoškriabu sa a ich nepriehľadnosť nebude postupne slabnúť. Problémom však je, že sú ťažké a môžu sa rozbiť na rozdiel od plastových fliaš, ktoré sú ľahké a nerozbitné. Avšak i túto všeobecne známu pravdu niektorí súčasní výrobcovia sklenených fliaš spochybnili. Na trhu je možné kúpiť i dojčenské fľaše so silikónovým obalom, ktorý chráni fľašu pri prípadnom páde na zem. Síce nie je úplne eliminované riziko rozbitia sa sklenej fľaše, no je významné znížené. Zatiaľ čo toto riziko pri plastových fľašiach riešiť netreba, pozornosť tu treba upriamiť najmä na použitý materiál. V súčasnosti pomerne často spomínaný bisfenol A (BPA). Tento materiál je síce od roku 2011 vylúčený vo všetkých krajinách Európskej únie, no i napriek tomu mnohí výrobcovia priamo na obale uvádzajú, či fľaša tento materiál neobsahuje, preto sa na túto informáciu pri kúpe pokúste zamerať.

Práve pre tento fakt začína „boom“ plastových fliaš slabnúť. Do popredia sa čoraz viac dostáva overená klasika, podporená modernými trendmi, ako už spomínané obaly na sklenené fľaše, či použitie špeciálneho borosilikátového skla, odolnejšieho voči mechanickým aj tepelným šokom. Nedostatkom, ktoré sklenené fľaše jednoznačne majú je však ich vyššia hmotnosť. Pri malom bábätku, kedy dojčenskú fľašu drží v rukách dospelá osoba, je síce tento fakt zanedbateľný, no časom dieťatko bude chcieť fľašu držať v rukách samo a táto nevýhoda sklených fliaš začne vystupovať do popredia. Je pochopiteľné, že dieťatko uprednostní fľašu, ktorá bude pre jeho rúčky ľahšia a lepšie uchopiteľná. A v neposlednom rade je dôležitá i ekologická stránka výberu. Plastové dojčenské fľaše treba častejšie vymieňať, najmä z dôvodu ich ľahkého zanášania zvnútra fľaše. To má samozrejme dopad aj na životné prostredie, keďže tento materiál nie je práve ľahko rozložiteľný v prírode.

Benefity sklenených dojčenských fliaš:

 • Hygienická čistota – možnosť viacnásobného sterilizovania
 • Bez zápachu
 • Neobsahuje žiadne toxické látky

Nedostatky:

 • Rozbitná – potreba ochranného obalu
 • Hmotnosť – ťažšia ako plastové fľaše

Benefity plastových fliaš:

 • Nízka hmotnosť – ľahšia pre detské rúčky
 • Nerozbitnosť
 • Väčšia rôznorodosť v dizajne fliaš

Nevýhody:

 • Rýchle zafarbenie vnútra fľaše
 • Pozor na BPA a ftaláty

Tak ako u väčšiny rozhodnutí, aj v tomto prípade je zrejme najlepšou voľbou zlatá stredná cesta. Kombinácia oboch typov dojčenských fliaš vie vyriešiť problém s ich nedostatkami. Pri aktivitách, kedy je zvýšené riziko spadnutia fľaše na zem, napríklad pri výletoch do prírody, je možné využívať fľašu plastovú. Pri bežných prechádzkach, kedy je fľaša väčšinou upevnená v obale pri kočíku, alebo bezpečne umiestnená v taške, či v stabilnom priečinku auta je vhodnejšie použiť fľašu sklenenú. Takisto je bezpečnejšie využívanie sklenej fľaše aj v letných horúčavách, keďže by predsa len nemala byť fľaša z plastu vystavovaná priamemu slnečnému žiareniu.

Autor: Ing. Lenka Sládková Fúsková, fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 13 Priemer: 3.5]
2 komentáre
 1. Eliška

  Za mna je najprirodzenejšia NUK nature sense, dcéra ju prijala ako jedinú hned a bez problémov

 2. zafira

  Ja som bohužiaľ kojiť vôbec nemohla takže som musela hľadať fľašku ktorá by vyhovovala môjmu malému.Skúšali sme všetky možné typy,mamina ma zásobovala hodne. Ale malý z nich nevedel piť .Moja kamarátka mi kúpila NUK a vysvetlila prečo sa malý nevie napiť z ostatných flašiek,pretože mliečko tečie akosi rýchlo.A musím uznať že asi to bola pravda,Malý sa prisal ako by to bol prsník takže nedám na ňu dopustiť jednoducho skvelá

 3. Lea

  my sme taktiež milovníci NUK fľaštičiek už od prvej First Choice Plus … sú proste perfektné

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *