Aj otecko čaká bábätko

I keď dieťa nosí a porodí žena, tehotenstvo prežívajú aj muži. Aj keď sa myslenie a prežívanie opačného pohlavia v mnohom odlišuje od toho nášho, pokúsime sa vám ho aspoň v niečom priblížiť v nasledujúcom článku. A pre budúcich oteckov tu máme niekoľko malých rád, ako dať partnerke najavo, že sa tešíte spolu s ňou.

Aj racionálny muž má svoje city

Muži sú vo svojej podstate racionálnejší, čo sa prenáša tiež do času očakávania príchodu potomka. Oveľa viac ako ženy sa zamýšľajú nad finančnou stránkou či prichádzajúcou zodpovednosťou za výchovu dieťaťa. No silno sa hlásia o slovo tiež city. Neovplyvňujú ich síce návaly tehotenských hormónov a niektorí z nich o tom možno nehovoria, ale na svoje dieťa sa každý z nich teší. A majú tiež svoje obavy o jeho zdravie a vývoj.

Aká je úloha muža v tehotenstve

Otec by mal byť súčasťou života bábätka už v mesiacoch očakávania jeho príchodu. Tak ako dieťa pozná hlas svojej mamy, pozná aj hlas svojho otca. Vníma tiež jeho rozpoloženie a to, či sa na jeho príchod teší.

Úlohou otca v tomto období je najmä byť pre ženu oporou. Je vhodné, aby sa zaujímal o jednotlivé fázy tehotenstva. Ak je to možné, mal by sa zúčastňovať na ultrazvukovom vyšetrení. Pre ženu je v tomto období veľmi dôležité vidieť, že dieťa čakajú rovnako nadšene obaja partneri.

Bude to chcieť trpezlivosť

Niektoré tehotenstvá sprevádzajú mnohé nepríjemné telesné symptómy. Najčastejšie ide o tehotenskú nevoľnosť. Úlohou otecka je pokúsiť sa žene takýto čas uľahčiť svojím pochopením a praktickou pomocou.

Žena môže mať tiež pod vplyvom meniacej sa hladiny hormónov rôzne výkyvy nálad. Budúci otecko by sa preto mal vyzbrojiť trpezlivosťou. A tiež rýchlymi nohami pre beh do obchodu na uspokojenie meniacich sa tehotenských chutí.

Niektoré ženy trápi zmena vzhľadu ich tela. Zaokrúhľujúce sa bruško, silnejšie stehná aj tuk v zadných partiách sú niečím, s čím sa potrebujú vyrovnať. V takomto prípade najlepšie urobíte, ak jej občas dáte najavo, že sa vám aj tak veľmi páči.

Študujte

Väčšina žien sa počas tehotenstva zaujíma o to, čo ich čaká. Google a literatúra či časopisy o materstve zrazu zaplnia veľkú časť z ich voľného času. Ak sa ako budúci otecko budete o tieto témy zaujímať, dáte jej najavo svoju lásku. A pomôže vám to byť informovaný o tom, čo vás aj partnerku čaká. Môžete sa tiež otvorene rozprávať o jej a prípadne aj vašich obavách z pôrodu.

Autor: Eva Kevická, fotografia: bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *