Zvládnite separačnú úzkosť

Separačná úzkosť dieťaťa

Predtým sa vaše dieťatko usmievalo na každého, kto len prešiel vôkol vás. Teraz vyzerá vážne a v prítomnosti cudzích ľudí sa rozplače, ako keby sa mal zrútiť celý svet. A už vôbec sa nepokúšate vzdialiť z jeho zorného pola. Táto obava, nazývaná „separačná úzkosť“ zvyčajne nastáva od 8 do 12 mesiaca a môže trvať niekoľko dní, týždňov aj mesiacov.

Jedná sa o úplne normálnu vývojovú fázu dieťaťa a s určitosťou nebude trvať donekonečna, ako sa vám môže v tejto chvíli zdať. Je to obdobie objavovania vlastnej individuality, ale aj individuality vás ako rodičov. Takže nielen, že sa vaše dieťatko obáva nejakých nových tvárí, ale predovšetkým ide o prejav strachu, že odídete vy. V skutočnosti ešte nedospelo k tomu, čomu možno hovoriť „trvalosť objektu“. To znamená, že pokiaľ vás dieťatko vidí a zrazu odídete, dostáva sa do zúfalej situácie. Ste jeho strážca, jeho zdroj energie, bezpečnosti, jemnosti, lásky a útechy. Myslí si, že pri odchode sa už nevrátite, na čo samozrejme reaguje strachom a slzami.

Buďte trpezliví: aj táto etapa v zatiaľ krátkom živote vášho dieťatka časom skončí a postupne sa naučí oddeliť sa od vás. Pochopí, že sa vrátite a strach z odlúčenia pominie.

Ako reagovať?

  • Ak viete, že budete musieť na nejaký čas odísť a dieťatko bude strážiť napr. opatrovateľka, snažte sa mu vysvetliť, že sa čoskoro vrátite. Keďže ešte v tomto veku deti nevedia pochopiť pojem času ako takého, zamerajte sa na určitú činnosť, ktorú počas dňa pravidelne vykonávate, či už to bude spánok, prechádzka po vonku, návšteva materského centra, a pod. a povedzte dieťatku, že sa vrátite keď sa napríklad vráti z prechádzky.
  • Doprajte dieťatku čas na zoznámenie sa s cudzími ľuďmi. Nenásilne, prostredníctvom vášho správania pochopí, že sa mu nič zlé nestane.
  • Pokiaľ vaše dieťatko musíte zveriť osobe, ktorú nepozná, alebo ju pozná len veľmi málo, vždy ju priveďte domov nejaký čas vopred. Pokiaľ by ste sa s ňou vystriedali len vo dverách pri vašom odchode, mohlo by to v dieťatku vyvolať úzkosť a strach.
  • Keď odchádzate, vždy sa rozlúčte, aj keď to môže byť veľmi ťažké. Zároveň stále opakujte, že sa za nejaký dohodnutý čas vrátite. Je veľmi pravdepodobné, že dieťatko sa vás bude snažiť zastaviť neutíchajúcim plačom, no časom pochopí, že aj maminka či otecko musia občas odísť z domu. Vždy však dodržte dohodnutý čas návratu, aby k vám dieťatko nestratilo dôveru.
  • Pokiaľ je v cudzom prostredí neisté, pritúľte si ho, objímte a dajte najavo, že nie je čoho sa báť.
  • Skúste sa hrať hry na schovávačku alebo zatvorte dieťatku oči a vzápätí ho nechajte otvoriť ich. Týmto pochopí, že aj keď sa mu nachvíľu stratíte z dohľadu, neznamená to, že ste navždy odišli.

Každé dieťatko prejavuje strach z odlúčenia iným spôsobom a inou intenzitou. Niektoré sú bojazlivejšie a už pri priblížení sa cudzieho človeka reagujú neutíchajúcim plačom, iné sú odvážnejšie a spoločenskejšie. No všetky tieto prejavy sú znakom toho, že sa vyvíja správne a psychicky sa dostáva do ďalšej vývojovej etapy. Preto sa nikdy neobviňujte, že vášmu dieťatku ubližujete, aj napriek obavám, ktoré máte. Ide o bežný krok v živote vášho dieťaťa. Hlavne trpezlivosť!

Autor: Ing. Lenka Sládková Fúsková, fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *