Učíme sa sedieť

Každý pokrok, ktorý vaše bábätko urobí, vás napĺňa radosťou. Patrí k nim aj to, keď sa naučí sedieť. Aj bábätko táto nová poloha teší. Zrazu môže dianie okolo seba pozorovať z inej perspektívy. Existujú spôsoby, ktorými mu môžete pomôcť tento pokrok dosiahnuť.

Niektoré deti sa samé posadia už vo veku piatich mesiacov. Iným to potrvá až do deviatich mesiacov. Dajte bábätku toľko času, koľko potrebuje. Nie je dobré, aby ste to uponáhľali. Sedieť môže, až keď dokáže udržať rovnováhu, udrží vzpriamene hlavičku a jeho chrbtica a chrbtové svaly sú dostatočne silné na to, aby mu poskytli potrebnú oporu.

Posilnenie dôležitých svalov

Bábätko polohujeme na brušku už od prvých týždňov. Najskôr sa mu to nemusí páčiť. Privykajte ho teda na túto polohu postupne.

Polohovaním na brušku podporujete vývoj jeho krčných, chrbtových a brušných svalov. Je to dôležité aj pre svaly rúk a nôh. Najskôr dochádza k spevneniu krčných svalov, potom svalstva v hornej časti chrbta a nakoniec v dolnej časti chrbta. Aby ste tento vývoj podporili, otáčajte ho na bruško viac krát počas dňa. Podporujte ho tiež v tom, aby sa samé prevracalo. V tomto veku je však dôležité, aby sa na brušku hralo len vtedy, keď je pod vaším dohľadom. Iste ho v tejto polohe nedávajte spať. Keď už vie samo pekne udržať hlavičku, vhodné je tiež priťahovať ho za rúčky smerom do sedu. Ale aj v tomto platí – neuponáhľajte ho. Vývoj vášho bábätka potrebuje čas.

Posadilo sa

Keď má vaše dieťatko dostatočne silné krčné aj chrbtové svaly, malo by sa posadiť samo. Pravdepodobne v tej polohe nevydrží dlho a rýchlo sa mu podarí aj spadnúť. Je to preto, že na správne sedenie potrebuje natrénovať aj udržanie rovnováhy. Môžete mu v tom pomôcť tak, že keď sa posadí, podopriete ho na chvíľu vankúšmi. V priebehu dvoch týždňov by malo vedieť obsedieť aj samo.

Dieťa obvykle sedáva s nožičkami natiahnutými pred seba. Niekedy sa podopiera aj ramenami. Zo začiatku mu prisuňte hračky bližšie, aby na ne bez problémov dosiahlo. Dbajte na to, aby sedávalo na podložke, ktorá zmierni úder, ak by spadlo. Časom spozorujete, že sa začína naťahovať aj za hračkami, ktoré sa odkotúľali mimo jeho dosahu. Nepotrvá dlho a začne loziť.

Autor: Eva Kevická, fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *