Vhodné potraviny pre budúce mamičky

Zdravá strava počas tehotenstva

Určite ste o tom veľa počuli alebo čítali, strava tehotnej ženy má veľký vplyv na blaho dieťatka. Často sa hovorí o tom, že to, čo jeme, ovplyvňuje všetko, čo robíme a prežívame. Počas tehotenstva a po pôrode to platí dvojnásobne. Je dôležité, uvedomiť si, že konzumácia niektorých potravín je v tehotenstve dôležitejšia ako v iných obdobiach života. Preto Vám chcem ponúknuť prehľad potravín, ktoré je dobré jest v jednotlivých štádiách tehotenstva a vysvetliť prečo.

Prvý trimester

Mandle – sú prírodnou formou kyseliny listovej, ktorej príjem je nevyhnutný na prevenciu vzniku vrodených chýb.
Ovsené vločky – sú bohaté na vlákninu, bielkoviny, vitamíny a minerálne látky, ako je napríklad železo. Sú nedráždivé, upokoja vám žalúdok a zasýtia vás.
Čistá voda s ľadom – ocenia hlavne budúce mamičky, ktoré majú problémy s vracaním, studená voda s ľadom vám upokojí žalúdok a zabraňuje dehydratácií.
Sardinky – obsahujú dobrý rybí tuk, omega 3 mastné kyseliny, ktorý je dôležitý pre mozgové bunky, ktoré sa bábätku počas prvého trimestra vyvíjajú.
Banány – obsahujú veľa živín, nezaťažujú žalúdok, jeden veľký banán obsahuje až 4 g vlákniny, vitamín C a B6.
Jablká – sú zdrojom rôznych živín, obsahujú dostatok tekutín, sú bohaté na vitamíny a flavonoidy, ktoré vám pomáhajú udržať zdravie. Navyše jablká patria medzi potraviny s najvyšším obsahom antioxidantov.
Mäsový vývar – obsahuje sodík a draslík, ktorý nám v tele pomáha udržať si zdravú rovnováhu telesných tekutín.

Druhý trimester

Avokádo – patrí medzi najzdravšie ovocie na svete. Obsahuje vitamíny, antioxidanty, minerálne látky, vlákninu a dobré tuky.
Mrkva – je bohatá na živiny, ako sú vitamín A, C vláknina a vitamín K. Mrkva obsahuje betakarotén, ktorý sa mení v tele na vitamín A. Nedostatok vitamínu A zapríčiňuje zhoršený zrak.
Čerešne a višne – preč s nespavosťou. Čerešne a višne obsahujú látku nazývanú melatonín, čo je antioxidačný hormón. Melatonín pomáha v tele rozoznať, kedy je čas ísť spať a kedy vstávať.
Cícer – jedzte pre zdravé srdce, celkovo konzumáciou strukovín sa zníži výskyt srdcových ochorení a obezita.
Figy – sú bohaté na vlákninu, vápnik, železo a to je vhodné pre mamičky u ktorých sa vyskytuje anémia.
Tuniak – či iné ryby sú v posledných fázach tehotenstva priaznivé, obsahujú bielkoviny, dobré tuky a nezabúdať na omega 3 mastné kyseliny. Tuniak a losos je bohatý na vitamín D a ten nám pomáha udržať si zdravé kosti.
Žerucha – je plná živín potrebných pre vaše meniace sa telo a pre rastúce bábätko. Obsahuje bielkoviny, foláty, meď, horčík, mangán, draslík, vitamín K a fosfor.

Tretí trimester

Kefír – je fantastický nápoj pre tráviaci trakt, pomáha prekonávať mnohé ťažkosti spojené s tehotenstvom, ako nadúvanie, plynatosť a zápcha.
Ľanové semienka – sú známe obsahom zdravých tukov – omega 3 mastnej kyseliny. Tieto mastné kyseliny sú životne dôležité pre mozog a oči vyvíjajúceho sa dieťatka. Pomocou ľanových semienok je možné zmierniť výskyt akné a tiež obsahujú veľa vlákniny, ktorá je v tehotenstve dôležitá pre vyskytujúce sa zápchy.
Brusnice – výborný zdroj vitamínu C. Brusnice ochraňujú vaše telo pred zlými baktériami, ktoré spôsobujú infekcie, ako napríklad infekcie močových ciest.
Zelený hrášok – je síce malý, ale veľmi dobrý. Obsahuje vitamín A, ktorý je pre vaše dieťatko dôležitý na ukončenie vývinu očí a pokožky. Vitamín C posilňuje krvné cievy a udržuje ich zdravé a silné. Tiamín teda vitamín B1, stimuluje rast a svalový tonus.
Orechy – plné živín, minerálnych látok, bielkovín, vlákniny, dobrých tukov. Orechy sú zdrojom selénu, ten pomáha znížiť riziko výskytu preeklampsie v tehotenstve. Pozor však na arašidy, tie patria medzi strukoviny a obsahujú množstvo alergénov.
Mäta pieporná – upokojí váš tráviaci systém. Je zdrojom naicínu fosforu a zinku. Naicín pomáha pokožke vyzerať mladšie a zdravšie, čo oceníte pi posledných mesiacoch, keď sa vám pokožka začne naťahovať. Fosfor a vápnik sa podieľajú na budovaní zubov a kostí dieťatka. Zinok pomáha vášmu fungovaniu imunitného systému.

Autor: Mgr. Lucia Šípková, fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 5 Priemer: 2.6]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *