Využite benefity materských centier

Bábätká ležia vedľa seba

Byť mamou je zamestnanie na celý život. Predstavuje 24 hodinovú starostlivosť každý deň, týždeň, mesiac i rok. Pokiaľ je bábätko ešte maličké, organizácia dňa sa riadi podľa fáz jeho spánku a väčšinu dňa mamička trávi tlačením kočíka po vonku. No ako bábätko rastie, túžba po väčšej socializácii sa zvyšuje tak zo strany vás ako matky, tak aj u dieťatka. Skúste preto využiť výhody, ktoré vám ponúka tzv. materské centrum.

Existujú nielen vo veľkých mestách, ale často ich možno nájsť aj v obciach. Ich zoznam je možné nájsť na internete a možno budete prekvapená, že aj vo vašom meste sa takéto materské centrum nachádza. Ponúka viaceré možnosti na zmysluplné strávenie voľného času. Je to miesto, kde sa môžete stretávať s ostatnými mamičkami a zdieľať svoje názory, pocity ale aj obavy, týkajúce sa napr. výchovy či starostlivosti o vaše dieťatko. Zistíte, že v mnohých situáciách, v ktorých sa ocitáte, nie ste sama a získanie nových rád a skúseností od ostatných mamičiek nie je na zahodenie. Zároveň sa deti môžu pohrať s inými deťmi, vytvárať si nové vzťahy s vrstovníkmi a zažiť situácie, ktoré by v domácom prostredí nezažili.

Prostredie materského centra je veľmi podnetné pre detičky, ktoré ešte nemajú súrodenca a takýmto spôsobom sa naučia komunikácii a hrám s inými deťmi, ohľaduplnosti a schopnosti podeliť sa. V mnohých materských centrách fungujú rôzne organizované skupiny zamerané na činnosti rozvíjajúce znalosti a schopnosti detí formou hier, rečňovaniek, či pohybových aktivít. Pokiaľ je bábätko ešte maličké, môžete využiť tancovanie s bábätkami v šatkách. Neskôr zase môžete zájsť na cvičenie s bábätkami na fitloptách, ktoré podporuje ich pohybový vývin. Zúčastnením sa na aktivitách s využívaním montessori pedagogiky zase rozvíjate mentálny vývoj dieťatka. Alebo niekedy stačí len prísť sa s dieťatkom pohrať a vyskúšať nové hračky.

Dieťatko bude spokojné že je s vami a zároveň sa môže voľne pohybovať v prostredí, ktoré je takýmto hrám prispôsobené. Často je k dispozícii aj dvor so šmykľavkami, preliezačkami, či hojdačkami, kde môžu deti využívať čas, pokiaľ svieti slniečko.  A ak sa stane, že je dieťatko s oteckom a vy si nájdete kúsok voľného času pre seba, skúste sa informovať na možnosti aktivít určených len pre maminky, ako modelovanie, sezónne zdobenie medovníčkov, či veľkonočných vajíčok. Takéto odreagovanie sa činnosťou, ktorá sa vymyká vašim bežným domácim povinnostiam môže byť pre vás vhodným relaxom. Alebo sa zúčastnite na besedách týkajúcich sa výchovy dieťaťa, či možností vášho ďalšieho pracovného uplatnenia po rodičovskej dovolenke.

Získanie nových skúsenosti a informácií prospeje vám aj vášmu dieťatku. Materské centrá tiež zvyknú organizovať mnohoraké aktivity určené nielen pre maminky s deťmi, ale aj ostatných rodinných príslušníkov. Výlety do prírody, návštevy podujatí pre deti či jazda vláčikom môžu byť zážitkom, o ktorom budete doma ešte dlho rozprávať. A spoločné rodinné zážitky sú k nezaplateniu. A pokiaľ ste typ matky, čo neobsedí chvíľu na mieste, môžete sa sama aktívne podieľať na fungovaní materského centra vo vašom meste, kde uplatníte svoje schopnosti a túžbu realizovať sa. Určite v ňom ocenia vašu pomoc. Možností, ktoré materské centrum ponúka je často veľa, len ich treba využiť. A možno vzťahy, ktoré v ňom nadviažete vy, alebo vaše dieťatko pretrvajú aj v budúcnosti.

Autor: Ing. Lenka Sládková Fúsková, fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]
1 komentár
  1. petronela

    nam materske centrum vynahradilo detske ihrisko hned pri dome, kde sa stretavaju mamicky z nasho okolia 🙂

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *