Aj s novorodencom sa môžete hrať

Aj najmenšie bábätká sa radi hrajú. A má to na nich pozitívny vplyv. Okrem budovania vášho vzťahu môžete hrou stimulovať ich vývoj. Podaríme vám, aké hry sú vhodné pre dieťa v prvých štyroch týždňoch.

Bábätká majú radi spoločnosť

Bábätká milujú spoločnosť. Dospelí alebo väčšie deti sú pre nich najlepším zdrojom zábavy. Dobré je, ak sa počas dne okrem samotnej starostlivosti o novorodenca pri ňom zastavíte „na kus reči“. Môžete si ho tiež vziať do sebou, keď vykonávate bežné činnosti. Na tento účel vám najlepšie poslúži detské prenosné ležadlo. Novorodenec v ňom môže pohodlne ležať a pozorovať vás.

Bábätká sa radi nosia

Výbornou zábavou je nosenie na rukách. Okrem vašej blízkosti si bude bábätko užívať pohľad na svet z inej perspektívy. Stačí, ak sa s ním počas dňa prejdete pobyte. No môžete si zaobstarať aj šatku na nosenie a vziať ho v nej von. Ukolísané vaším pohybom a unavené mnohými novými vnemami, iste čoskoro zaspí.

Používajte závesné hračky

Na postieľku mu môžete umiestniť detský kolotoč. Vhodné sú aj hrazdičky na hranie. Aj keď sa novorodenec nebude s hrazdičkou hrať, bude visiace hračky pozorovať. Občas si k nemu môžete ľahnúť a hračky rozhojdať.

Rozprávajte

Dôležitým stimulom pre rozvoj je rozhovor. Aj novorodenec vníma váš hlas. Postupne začne lepšie zaostrovať aj zrak a vnímať, z ktorej strany prichádzate. Ak sa po rozhovore priblížite aspoň na 30 – 40 cm, bude sa učiť rozlišovať vašu tvár a mimiku.

Hry na brušku

Už novorodenca môžete dávať do polohy na brušku. Aby ste mu pomohli vydržať v nej aspoň niekoľko minút, rozprávajte s ním. Alebo mu položte pred hlavičku hračku. Novorodenec sa čoskoro naučí pretočiť hlavičku z jednej strany na druhú. Neskôr sa ju naučí na chvíľu zodvihnúť.

Hry s hrkálkou

Pre bábätká sú dôležité zvukové podnety. Môžete sa pohrať s hrkálkou. Hýbte s ňou pomaly pred tvárou. Môžete tiež pohybovať rukou zo strany na stranu, aby dieťa za hrkálkou otáčalo hlavičku. Pri kúpe hrkálky ale aj iných hračiek prihliadajte na farebnosť. Vhodné sú kontrastné farby. Najmenší dobre vnímajú napríklad bielu a červenú farbu.

Autor: Eva Kevická, fotografia: bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *