Hry, ktoré podporujú vývoj vášho dieťatka

Pre bábätko je spoznávanie vecí okolo neho hrou. Niektoré hry, ktoré sa hráte, priaznivo ovplyvňujú jeho zdravý vývin. Okrem toho budete mať radosť jednoducho z toho, že ste spolu.

Rozložte si hračky

Bábätku sa páči, keď si ku nemu prisadnete. Hrajte sa s ním na zemi. Dieťatku okolo štvrtého mesiaca, ktoré sa ešte nenaučilo sedieť ani liezť, poukladajte hračky tak, aby na ne dosiahlo, iba ak sa za nimi načiahne, alebo sa prevráti z chrbátika na bruško. Zaujímavé to preň bude aj v polohe na brušku.

S väčším dieťaťom pomenúvajte hračky. Poproste ho, aby vám podalo konkrétnu hračku. Podporujete tak naraz jeho motoriku aj rečové schopnosti.

Staňte sa preliezačkou

Táto hra je vhodná pre deti, ktoré už vedia liezť. Sadnite si na zem a dovoľte bábätku štverať sa na vás (pozor na bezpečnosť, ak treba, pridržte ho), alebo vás podliezť. Podobnou hrou je, keď vyrobíte „prekážkovú dráhu“. Prekonávajte ju spolu, alebo sa naháňajte.

Skrývačka

Bábätká majú radi, ak si na chvíľu ukryjete tvár za dlaňami a potom ich roztvoríte. Na túto hru väčšinou reagujú smiechom. Rýchlo sa naučia, že ste tam, aj keď vás nevidia. Tie väčšie vás budú aj napodobňovať.

Hra s loptou

Menšie bábätká bude predovšetkým fascinovať, ako sa lopta krásne gúľa. Iste sa budú usilovať uchopiť ju. Ak už vie dieťa sedieť, môžete si ju navzájom kotúľať.

Ťap, ťap, ťapušky

S touto riekankou sme vyrastali snáď všetci. Posaďte si bábätko do lona, recitujte a ťapkajte jeho rúčkami. Časom bude ťapkať samé a opakovať niektoré slová s vami.

Jednoduché otázky

Začnite pokojne vo veku okolo štyroch mesiacov. Položte napríklad otázku: „Kde je noštek?“ Potom mu položte prštek na nos. Väčšie deti sa rýchlo naučia svoj noštek „nájsť“. Použite aj iné otázky. Napríklad, keď sa v miestnosti objaví otecko. Spýtajte sa: „Kde je ocko?“

Zvukové hračky

Deti milujú hračky, ktoré vydávajú veselé zvuky. Okrem toho, že sa zabavia, podporujú aj poznávacie a motorické schopnosti. Vhodné sú zvukové knižky s o zvieratkami, autíčka, či hudobné nástroje s rôznymi melódiami. Neuveriteľne ich zaujme aj hrniec, po ktorom môžu udierať varechou.

Kocky

Deti od ôsmeho mesiaca začínajú stavať kocky na seba. Vo veku dvanásť mesiacov už na seba postavia viac než dve kocky. Stavajte si s nimi. Bude to pre ne zábavnejšie.

Farby

Aj keď dieťa ešte nevie pomenovať farby, vhodnou hračkou sú pestrofarebné knižky. Ukazujte mu jednotlivé farby. Do šiestich mesiacov vás bude hlavne počúvať, neskôr sa ho môžete spýtať, kde je napríklad modrá. Ak nevie, pomôžte mu dotknúť sa jej.

Autor: Eva Kevická, fotografia: @ bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 3]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *