Ako zútulniť detskú postieľku

Bábatko leží v detskej postieľke

Pokiaľ je bábätko malé, veľa priestoru nepotrebuje. Práve naopak, najspokojnejšie býva napevno zabalené v perinke. A keďže prevažnú väčšinu dňa strávi spánkom, prvoradé je, aby sa vo svojej postieľke cítilo spokojne a v bezpečí. Pokiaľ však postieľku zostavíte, zoskrutkujete a položíte na miesto, kde bude vaše novorodeniatko spinkať, zistíte, že samotný pohľad na ňu nenavodzuje práve atmosféru útulnosti. Práve preto je vhodné siahnuť po rôznych doplnkoch, ktoré tento problém napravia.

Začať možno pripevnením mantinelu, tzv. hniezda, do vnútornej strany obvodu postieľky. Ide o pás látky rôznej šírky a dĺžky podľa toho, ako chcete aby bolo dieťatko v postieľke odizolovaného od okolitého hluku, či svetla. Látka je väčšinou vyplnená dutým vláknom a pomocou šnúrok sa priväzuje na tyčky postieľky. Výhodu je, že bábätko nie je rušené okolitými podnetmi pri spánku, ako pohybom, hlukom, či prílišným prenikaním svetelných lúčov. Je samozrejmé, že určité zvuky či svetlosť k dieťatku doliehajú, no pokiaľ je hniezdo umiestnené po celom obvode postieľky, je ich intenzita znížená. Navyše chráni dieťatko pred prievanom, ktorý môže vznikať najmä v letných mesiacoch, keď je potrebné v miestnosti častejšie otvárať okná. A pokiaľ na látke budú zaujímavé detské obrázky, je určité, že dieťatko z nich bude nadšené.

Vhodné je vyberať mantinely, ktoré môžete z látky vyzliecť a oprať podľa potreby, keďže nie všetky túto možnosť majú. Tak sa nemusíte báť, že sa na látke bude ukladať prach. Zútulniť postieľku tiež môžete pripevnením baldachýnu na čelo postieľky, a to pomocou stojana priamo určeného na baldachýn. Existuje veľký výber rôznych materiálov, vzorov, s potlačou alebo bez nej. Všetko závisí len o vášho vkusu a preferencií. Obkolesuje čelo postieľky z výšky asi jedného metra nad postieľku a väčšinou až po zem. Baldachýn vyvoláva v bábätku pocit intímnosti. Voľte baldachýn skôr v jemných pastelových farbách, ktoré dieťatku pripomínajú pocity vo vašom brušku. A keď bábätko vyrastie, je možné ho použiť aj na klasickú posteľ pre dieťatko. Najmä dievčatká ho určite ocenia, veď ktorá princezná by nechcela mať posteľ s nebesami.

Pokiaľ je dieťatko ešte maličké, väčšinou nie je potrebné, aby malo v postieľke príliš veľa dekorácií, dokonca je lepšie sa im vyhnúť. Rôzne plyšové zvieratká, či iné drobnosti môžu bábätko len zbytočne preťažovať. Iná situácia je, keď už dieťatko viac vníma svoje prostredie a začne sa zaujímať o svoje okolie. Vtedy je možné umiestniť nad postieľku detský kolotoč. Nájsť ich možno v rôznych farebných prevedeniach, či s rozmanitým výberom funkcií. Hrajúce melódie, točiace sa, so zvieratkami, svetielkami, blikajúce, na diaľkové ovládanie. V dieťatku podporia rozvoj zraku aj sluchu, a začne naťahovať rúčky, len aby sa ho mohlo dotknúť. Dávajte preto pozor, aby bol kolotoč umiestnený v dostatočnej výške tak, aby si ho dieťatko nemohlo na seba stiahnuť a spôsobiť prípadné zranenie. Pokiaľ mu však chcete dopriať, aby sa mohlo počas bdenia v postieľke aj zabaviť, existujú hračky, ktoré sa dajú umiestniť na tyčky postieľky a bábätko sa ich môže dotýkať. S využitím hračiek rôznych materiálov bude dieťatko ohmatávať jednu za druhou.

Možností je veľa a je na vašom zvážení, ktoré využijete. Základom sú príjemné hrejivé farby a mäkké materiály, ktoré vytvoria z na pohľad stroho vyzerajúcej postieľky hrejivé miesto k odpočinku.

Autor: Ing. Lenka Sládková Fúsková, fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 3.5]
1 komentár
  1. petronela

    povinna vybava nasej postielky je plysak, bez ktoreho nase zlaticko ani nezaspi :))

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *