S bábätkom na nákupy alebo nie?

Na nákupoch v obchodných centrách často vídať mamičky s kočíkmi. Niektoré prišli nakupovať, iné jednoducho stráviť čas. Vedeli ste, že pre bábätká to do istého veku nie je vôbec vhodné?

Čo hovoria lekári?

Názor lekárov je v tomto prípade dosť jednoznačný. Nakupovať s bábätkom nie je kvôli vyššej možnosti ochorenia v klimatizovanom prostredí vhodný. Ak potrebujete nakúpiť, je preto lepšie, ak sa aspoň do 3 mesiacov veku dieťaťa vyberiete na nákupy sama. Alebo nákupy zveríte manželovi. Aj v prípade väčších bábätiek sa odporúča aspoň v chrípkovom období návštevu obchodov vynechať.

Prečo nie?

Vírusy ale aj prach a iné nečistoty sa cez klimatizáciu rozšíria do vzduchu po celom priestore. Pre dýchacie cesty je tiež nevhodné aby boli malé deti vystavované prudkej zmene teploty, ako je tomu počas letných horúčav. Rozdiel teploty medzi vnútrajškom a vonkajškom by mala byť nanajvýš 5 – 6° C. No v praxi sa stretávame s oveľa väčšími rozdielmi.

Kedy ísť do obchodu s dieťaťom

Nakupovať s dieťaťom je vhodné v čase, keď už získa silnejšiu imunitu, a to najskôr vo štvrtom mesiaci. Aj v tomto veku by ste však mali pobyt v obchodoch obmedzovať. Pre budovanie imunitného systému je dôležité, aby deti netrávili čas v obchodných centrách ale na čerstvom vzduchu.

Okrem už spomínaných vírusov je vo vzduchu pôsobením klimatizácie rozptýlené aj množstvo prachu či iných alergénov. Vzduch je tiež suchší, než je jeho prirodzená vlhkosť. Ďalším faktorom, ktorý stojí za zváženie, je nadmernú hluk a veľa podnetov, ktoré môžu spôsobiť zmenu nálady dojčaťa. Vaše dieťa tak môže byť nepokojné, nervózne alebo plačlivé.

Ako na bežné nákupy

Ak potrebujete ísť na bežný nákup, zvoľte dobu, kedy dieťa nepotrebuje spať, aby sa vám v obchode nezobudilo ešte nevyspaté. Ak je to možné, skúste si tiež vybrať čas, kedy ho nebude potrebné dojčiť. Ak sa predsa len stane, že to nestihnete, najlepšie miesto na dojčenie je skúšobná kabínka. Tá bábätku zaistí aspoň relatívny pokoj pri jedle. A vám poskytne dostatok súkromia. Ak budete potrebovať dieťa prebaliť, myslite na to, že verejné miesta na prebaľovanie nemusia byť dostatočne hygienické.  Hrozí možnosť nakazenia rotavírusom a podobne. Bábätko je preto lepšie prebaliť v kočíku.

Autor: Eva Kevická, fotografia: bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *