Tipy na hry do 3 mesiacov

Hra je pre dieťa dôležitá nie len preto, aby sa nenudilo. Bábätká sa práve hrou veľa naučia. A vy ich v tom môžete podporiť. Tu je niekoľko tipov na hry s deťmi počas prvých troch mesiacov.

Hry s hrkálkami

Už novorodenca môžete zaujať hrkálkou. Pri hre ňou pohybujte približne vo vzdialenosti 40 cm od očí zo strany na stranu. Občas ňou jemne zatraste, aby vydávala zvuk. Najmenšie bábätká sa tak naučia sledovať predmet pohybom očí a neskôr aj otočiť za hrkálkou hlavičku.

Podávajte mu hračky

Novorodenec má zatiaľ zavreté pästičky. V druhom mesiaci ich už bude mať otvorené a môžete mu do ruky vložiť hračku aj keď mu po chvíli z nej vypadne. Pohyby rúk sú tiež veľmi nekoordinované, takže sa môže stať, že si hrkálkou udrie po hlavičke. Preto na tento účel vyberajte mäkšie hračky. Vo veku troch mesiacov sa už začne po podávanej hračke cielene naťahovať. Postupne sa ju naučí aj uchopiť.

Hrazdičky pre deti

Ak položíte pod hrazdičku pre deti novorodenca, bude sa zabávať pozorovaním hračiek. Túto zábavu mu môžete spríjemniť tým, že hračky rozhojdáte. V treťom mesiaci sa už bude bábätko snažiť hračky na hrazdičke rozhojdať samé.

Rozprávajte

Deti sa učia aj počúvaním. Okrem toho, že ich váš hlas upokojuje, učia sa rozoznávať jeho tóny a neskôr aj význam slov. Rozprávať sa s ním môžete pri hre aj bežných činnostiach. Pokojne aj pri prebaľovaní.

Spoznávanie sveta na rukách

Ak budete vaše bábätko nosiť na rukách, umožníte mu vidieť svet zrazu celkom odlišnej perspektívy. Pokojne postačí aj prechádzka po dome. Spočiatku mu budete musieť vždy podopierať hlavičku. V treťom mesiaci sa ju už naučí udržať samé. Bábätko môžete nosiť tvárou k sebe aj od seba. To mu znovu zmení výhľad.

Používajte pestré farby

Najmenší ešte nevnímajú všetky odtiene farieb. Najvhodnejšie sú pre nich preto pestré hračky. Vhodné sú kontrasty farieb ako biela, čierna, červená, tmavomodrá, žltá a zelená.

Hra na skrývačku

Táto hra zaujme deti už v dvoch až troch mesiacoch. Môžete si na chvíľu ukryť tvár dlaňami a potom ju odkryť. Alebo sa môžete ukryť na jednej strane od bábätka a zavolať na neho. Potom sa ukryjete na druhej strane. Bábätko bude za vami otáčať hlavičku.

Autor: Eva Kevická, fotografia: bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *