Prispievame k zdravému pohybu svojho dieťaťa?

Matka s dieťaťom na bielej posteli

Otázka, ktorú by si mal položiť každý správny rodič „prispievam k zdravému pohybu môjho dieťaťa“? Deti vyhľadávajú pohyb, sami si ho volia a my dospelí ich často obmedzujeme a okrikujeme, miesto toho, aby sme sa pridali k deťom, zažili radosť z hry a dohliadli na správnosť pohybov. Také držanie tela je u našich detí veľkým problémom, pričom sa rozvíja už pri prvom dvíhaní hlavičky v detských postieľkach. S jeho výchovou môžeme začať od najútlejšieho veku a rozvíjať správny pohyb počas celého rastu. Zabezpečíme tak svojmu dieťaťu správny vývoj, napríklad aj dýchacieho systému.

Ako na to

Pre deti je najprirodzenejšia hra v pohybe takmer po celý deň. Je dôležité umožniť deťom dostatok voľného pohybu, ale na druhej strane začať s posilňovaním správnych pohybov a vytvárať z nich tie správne stereotypy pre deti. Naopak spraviť prevenciu tých nesprávnych pohybov a eliminovať ich. Cviky pre správne držanie tela sú často umelé pohyby, analytické, pre deti nezaujímavé, neatraktívne, ktoré však formujú držanie tela a postavu. Všeobecne platí, že cvičenie, ktoré má byť účinné musí vychádzať zo správnej polohy, musí byť vedené správnym smerom, aby zodpovedalo funkciám svalov, veľmi dôležité je dýchanie pri cvičení. Preto je nevyhnutné premeniť umelé, pre deti nezáživné pohyby na hru a zábavu.

Dôležité sú slová a ukážky

Dieťa potrebuje vidieť, čo od neho chceme. Takú istú váhu má však slovo, ktoré pohyb sprevádza. Nie však rečou dospelých. Určite milí rodičia neuspejeme, keď budeme deťom nahovárať, že musia cvičiť, pretože budú zdravé, silné, veľké atď.. Skúsme to však rečou detí a zahrajme sa, že naša ratolesť je kvetinka, ktorá rastie a nakláňa sa za lúčmi slnka, je mačička, ktorá je mliečko z misky, je žabka, ktorá skáče z lekna na lekno, alebo je psík, ktorý behá. Slovná motivácia je veľmi dôležitá, často sa stáva rozprávkou, zapojte svoju fantáziu a predstavivosť, ale pozor cieľom je pohyb, primerane náročný, zmysluplný a zábavný.

Pre dospelých platia rovnaké pohybové zákonitosti ako pre deti, rovnakým cvičením môžu pozitívne prospievať sebe a predísť tak svojim ťažkostiam. A preto by mali prispievať k zdravému pohybu svojho dieťaťa, ale aj seba pár minút denne každý deň. Každý rodič predsa chce byť vzorom svojmu dieťaťu.

Autor: Mgr. Lucia Šípková, Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 4]
1 komentár
  1. Milan

    pekné:-)

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *