Strie po tehotenstve. Ako sa ich zbaviť?

Strie sú bežné u žien po tehotenstve. Vyskytujú sa v náchylných oblastiach, kde sa hromadí najviac tuk a to  na prsiach, bokoch, ramenách, bruchu a stehnách. Strie sa môžu vyvinúť v dôsledku hormonálnych zmien alebo náhleho úbytku tukov v týchto oblastiach. Žiaľ, nie je možné sa ich zbaviť úplne. Masážne krémy, pleťové vody a oleje nemôžu spôsobiť ich zmiznutie, môžu iba  premeniť pokožku na hladkú a pružnú. Existujú však domáce prostriedky na ich zlepšenie ako aj lekárske ošetrenia.

Domáce prostriedky

 1. Olejová kúra – olejová masáž miest, kde sa nachádzajú strie môže pomôcť vyhladiť pokožku. Masírujte miesta krúživými pohybmi. Najlepšie oleje na masáž sú:
 • olej s vitamínom E
 • ricínový olej
 • kokosový olej
 • avokádový olej
 • mandľový olej
 1. Aloe Vera – aloe vera vyhladí vašu pokožku. Ak máte, použite domáci gél namiesto kupovaného. Nechajte ho na pokožke pôsobiť 15 minút a zmyte.
 1. Med – pokryte miesto s problémovým miestom medom, položte na neho látku, nechajte pôsobiť, kým sa látka usuší a potom zmyte.
 1. Vaječné bielko – vaječné bielka sú bohaté na proteín, ktoré pomáhajú oživiť pokožku a osviežia ju. Rozbite dve vajcia a vyšľahajte bielka. Natrite túto zmes na postihnuté miesto so štetcom. Nechajte pôsobiť do uschnutia a potom zmyte vodou.
 1. Kakaové maslo – kakaové maslo sa používa rovnako ako olej.
 1. Cukor – cukor je jedným z najlepších bojovníkov pre strie (ak ho nekonzumujete, inak má presne opačný účinok). Zbaví vašu pokožku mŕtvej kože a tým vybieli strie.
 1. Citrónový džús – natrite miesto s problémovými partiami citrónovým džúsom, nechajte pôsobiť 10 minút a potom zmyte.
 1. Voda – pite dostatok vody. Pomôže vám sa zbaviť strií tým, že dodá hydratáciu vašej  pokožke.

Lekárske ošetrenia

Existujú aj lekárske ošetrenia, ktorá zbavia stríí po tehotenstve. Niektoré z nich však môžu predstavovať vážne komplikácie.

Medzi lekárske ošetrenia patria:

 1. chemické peelingy
 2. laserová terapia
 3. kyselina glykolová
 4. tretinoinový krém
 5. aktivátory na regenráciu kože (napríklad retinol)
 6. chirurgické odstránenie (dermabrázia)

Pár dobrých rád na záver

Cvičte! Cvičenie je najlepšie proti striám. Môžete sa pokúsiť urobiť cvičenia, ktoré pôsobia na miesta so striami. Tieto cviky regenerujú tkanivá a spevňujú pokožku.

Kontrastné sprchy a plávanie má významný vplyv na pokožku. Zlepšujú krvný obeh v podkožných tkanivách a zlepšujú elasticitu kože. Striedajte horúcu vodu so studenou.

Autor: Valéria Osztatná Loomis, fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *