Čo robiť, keď bábätko trpí zápchou

Niektoré deti majú ťažkosti s vyprázdňovaním. Je pochopiteľné, že ak má vaše dieťatko zápchu, robíte si starosti a chcete mu pomôcť. Existuje niekoľko možností, ako ju zmierniť, alebo jej vzniku celkom zabrániť.

Prvé mesiace

U novorodencov sa zápcha vyskytuje najmenej často. Je to dané tým, že materské aj umelé mlieko je ľahko stráviteľné. Bábätká vo veku 0 – 4 mesiacov kakajú priemerne tri až štyri krát denne. Niektoré dokonca po každom kŕmení. Iné naopak iba tri krát do týždňa.

Dôležitejšia ako častosť je konzistencia stolice. Obsah plienky by v tomto veku v žiadnom prípade by nemal byť tvrdý. Ak má vaše dojča tvrdú stolicu, alebo má problém s vyprázdňovaním, môžete mu pomôcť jemnou masážou bruška, príjemným teplým kúpeľom, polohovaním na brušku a v pauzách medzi dojčením mu môžete podať trochu prevarenej vody. Potrebujete tiež zmeniť vašu stravu. Niekedy postačí, ak zaradíte do stravy sušené slivky alebo vývar z nich.

Zápcha u dojčiat môže však byť aj znakom alergie alebo intolerancie na niektorú potravinu. Najčastejšie sa jedná o alergiu na bielkovinu kravského mlieka. Môže však ísť aj o iné príčiny. Preto je dôležité, aby ste o tomto probléme hovorili aj s vaším pediatrom.

U dojčiat kŕmených umelým mliekom sa zápcha vyskytuje častejšie. Je to preto, že niektoré zložky umelého mlieka sú ťažšie stráviteľné. Aj v tomto prípade môže zápchu spôsobovať intolerancia alebo alergia na kravské mlieko. Ak by ju vášmu bábätku diagnostikovali, lekár vám iste odporučí zmeniť druh používaného mlieka.

Po šiestom mesiaci

U mnohých bábätiek sa zápcha po prvý krát objaví až po zavedení príkrmov. Nezamieňajte si ju s prirodzenou zmenou stolice. Tá má byť tvrdšia. V tomto období by malo mať dieťa stolicu každý deň, prípadne každý druhý deň. Ak má vaše dieťatko problémy s vyprázdňovaním, skúste mu dávať viac tekutín alebo potraviny s vyšším obsahom vlákniny. V každom prípade však problém spomeňte pediatrovi. Zvlášť, ak má bábätko bolesti, má tvrdé brucho alebo vracia. Pediater vyšetrením vylúči iné choroby, ktoré môžu zápchu spôsobovať.

Potraviny, ktoré pomáhajú

  1. Pre pravidelné vyprázdňovanie je dôležité, aby strava bábätka obsahovala dostatok vlákniny. Z potravín vhodných pre bábätká do jedného roka ju obsahujú najmä zemiaky, ovsené vločky, brokolica, cuketa a kukurica. Namiesto pečiva a cestovín z bielej múky, mu podávajte výrobky z celozrnnej múky.
  2. Dôležité je dávať dieťaťu čerstvé ovocie a zeleninu — vhodné sú maliny, hrušky, broskyne a jablká.
  3. Nezabudnite na príjem tekutín vo forme vody a čaju. Vhodné sú aj ovocné šťavy — zvlášť slivková, jablková a broskyňová.

Autor: Eva Kevická, fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 3 Priemer: 3.3]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *