Starostlivosť o vlásky

V dojčenskom veku má dieťa vlásky veľmi jemné. Nie je preto potrebné ich často umývať. Aj keď reklamy výrobcov kozmetických prípravkov pre deti lákajú k ich nákupu, spočiatku ich na vlásky nebudete potrebovať. Ako teda na to?

Ako sa strať o vlásky do 6 mesiacov

Na umývanie vláskov novorodenca či bábätka do 6 mesiacov nebudete potrebovať žiadne špeciálne prípravky. Postačí vám na to čistá voda a detské mydlo. Mydlo však na vlásky nepoužívajte každý deň, aby ste zbytočne nevysušili pokožku hlavy.

Hlavu bábätka umývajte v teplej vode. Najlepšie je, ak to urobíte počas kúpania. Niektoré mamičky používajú na umývanie vláskov harmančekový odvar. Harmanček má príjemnú vôňu a antibakteriálne účinky. Okrem toho regeneruje jemnú detskú pokožku.

Kedy používať šampón

Po dosiahnutí 6 mesiacov sa rozvíjajú motorické zručnosti bábätka. Naučilo sa prevrátiť z chrbátika na bruško a naopak a postupne sa naučí liezť po štyroch. Na rozdiel od predchádzajúcich mesiacov sa pri hre trochu zašpiní. Aj vlásky na hlave má o niečo dlhšie a postupne mu začínajú hustnúť.

Začiatok používania šampónu je individuálny. Sama zvážte, či to už hustota a dĺžka vláskov vyžaduje. Oproti mydlu má šampón pri umývaní tú výhodu, že pri hustejších vláskoch lepšie prenikne až ku pokožke hlavy.

Vyberajte šampón určený pre malé deti. Takéto šampóny majú jemnejšie zloženie. Vhodné sú výrobky s obsahom harmančeka či iných bylinných výťažkov. Vhodný šampón nájdete v drogérii alebo v lekárni. V lekárni kupujte kozmetiku zvlášť, ak je u dieťaťa nebezpečenstvo rozvoja ekzému či iných kožných alergií.

Ako často umývať vlásky

U detí do jedného roka stačí umyť vlásky raz za týždeň. Pri nanášaní šampónu ako aj pri jeho oplachovaní dávajte pozor, aby dieťaťu nevnikol do očí. Vhodné je hlavu oplachovať v záklone. Môžete tak urobiť pri kúpaní. Dieťatko si položíte na predlaktie a hlavu opláchnete. Zvyšky šampónu na záver odstránite sprchou.

Ako ho učesať

Na česanie vláskov budete v prvých mesiacoch potrebovať detskú kefu. Má husté štetiny a okrem učesania tak aj pomasírujete pokožku, čím sa dobre prekrví. To podporuje rast nových vláskov. Ak má bábätko hustejšie vlásky, môžete ho česať detským hrebeňom.

Autor: Eva Kevická, fotografia: bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *