Vzniku alergií sa dá predchádzať

Výskyt alergií stúpa nielen u väčších detí a dospelých. Často sa s nimi stretávame už pri bábätkách a deťoch predškolského veku. Preto sa mnohí rodičia pýtajú, ako sa ich vzniku dá predísť.

Čo je to alergia

Alergia je prehnaná reakcia imunitného systému na látky, s ktorými sa bežne stretávame. Na rozdiel od ľudí, ktorí alergiami netrpia, ich alergik netoleruje a dochádza k alergickej reakcii. Bežnými alergickými reakciami sú opuch slizníc, ťažkosti s dýchaním, kašeľ, nádcha, sčervenanie pokožky, ekzém a kožný výsyp. Môžu to byť tiež ťažkosti s trávením ako nafukovanie, hnačky, zápcha a koliky. Tieto príznaky môže sprevádzať nadmerná únava, pokles krvného tlaku, zdurenie uzlín, bolesti hlavy a podobne.

Pravdepodobnosť výskytu alergie u detí

U detí závisí pravdepodobnosť vzniku alergie od toho, či je alergikom niektorý z rodičov. Ak ani jeden z rodičov netrpí alergiami je pravdepodobnosť najmenšia a to 5 – 10 %. Zvyšuje sa, ak je alergikom aspoň jeden z rodičov. Vtedy je pravdepodobnosť, že aj dieťa bude alergik približne 30 – 40 %. Ak trpia alergiami obaja rodičia, pravdepodobnosť je 60 – 70 %.

Zásady prevencie

Ako prevenciu pred vznikom alergie u detí môžete dodržiavať niekoľko zásad:

  • Odporúčania lekárov sa zhodujú v tom, že základom prevencie je dojčiť dieťa aspoň do 6 mesiacov veku. Dojčenie je totiž najlepšou podporou imunitného systému u detí. To platí aj pre deti s dedičným predpokladom na vznik alergií aj pre deti, ktoré dedičnú predispozíciu nemajú.
  • Ak nie je možné dojčiť, tak sa u detí s dedičnou predispozíciou odporúča výživa hypoalergénnym dojčenským mliekom. Pevnú stravu je potrebné zavádzať od 6. mesiaca podľa pokynov lekára.
  • Veľmi dôležité je nevystavovať dieťa cigaretovému dymu.
  • U detí so zvýšeným rizikom vzniku alergií môžete pristúpiť aj k opatreniam, ktoré eliminujú možnosť vdychovania alergénov, akými sú roztoče, plesne, prach, alergény zvierat a podobne. Pozor však na príliš čisté prostredie či prehnanú hygienu. Práve kontakt s alergénmi je dôležitý pre budovanie správnej odpovede organizmu.

Ak ste tehotná alebo dojčíte, je tiež dôležitý váš životný štýl. Nemala by v ňom chýbať vyvážená strava a dostatok pohybu.

Autor: Eva Kevická, fotografia: bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 0 Priemer: 0]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *