Depresia počas tehotenstva

Depresia je choroba, ktorá ovplyvňuje spôsob, akým ľudia myslia, konajú a cítia. Približne 6% žien pociťuje depresiu v určitom okamihu svojho života. Tento počet sa zvyšuje na približne 10% (1 z 10) u žien, ktoré sú tehotné.

Ženy sú viac ohrozené depresiou počas tehotenstva a počas týždňov a mesiacov po narodení dieťaťa. Počas tehotenstva môžu hormonálne zmeny ovplyvniť mozgové chemické látky a spôsobiť depresiu a úzkosť. Niekedy tehotné ženy si neuvedomujú, že sú depresívne. Môžu si myslieť, že majú príznaky tehotenstva alebo „baby blues“, ktoré mnohé ženy zažívajú hneď po narodení dieťaťa.

Je tiež dôležité vedieť, že až 10% otcov má taktiež depresiu po narodení dieťaťa.

Dobrou správou je, že je možné liečiť depresiu. Prečítajte si nižšie uvedené príznaky a poraďte sa so svojím lekárom, ak máte niektorý z nich. Ak nedostanete pomoc, depresia môže spôsobiť vážne problémy pre vás a vaše dieťa.

Príznaky depresie

Depresia prichádza pomaly. Symptómy sú rozdielne u každého od miernych až po ťažké. Najčastejšie príznaky depresie sú:

  • zmeny chuti do jedla, ako príliš veľa jedla alebo nízky záujem o jedlo,
    • zmeny v spánku, ako napríklad problémy so spánkom alebo príliš veľa spánku,
    • nedostatok energie,
    • pocit smútku, beznádejnosti alebo bezcennosti,
    • plač bez akéhokoľvek dôvodu
    • strata záujmu alebo pôžitku z aktivít, ktoré ste zvykli mať rada.

Ako ovplyvňuje depresia tehotné ženy?

Depresia počas tehotenstva môže vieš k potratu, predčasnému pôrodu alebo zníženiu pôrodnej hmotnosti.

Ak depresia nie je liečená počas tehotenstva, môže viesť k depresii po pôrode. Popôrodná depresia je vážny stav, ktorý môže trvať niekoľko mesiacov po pôrode a môže mať vplyv na vaše dieťa.

Aký je rozdiel medzi “baby blues” a popôrodnej depresii?

„Baby blues“ je mierna forma popôrodnej depresie, ktorú zažívajú mnohé nové mamy. Zvyčajne začína 1 až 3 dni po narodení a môže trvať 10 dní až niekoľko týždňov. S „baby blues“ má veľa žien zmeny nálady, môžu sa cítiť úzkostlivo, zmätené, alebo majú ťažkosti s prijímaním potravy alebo spaním. Až 80% nových matiek má „baby blues“.

Asi 13% nových matiek zažíva popôrodnú depresiu, ktorá je vážnejšia a trvá dlhšie. Ak máte rodinnú anamnézu depresie alebo máte depresiu, máte väčšie riziko dostať popôrodnú depresiu.

Niektoré príznaky zahŕňajú:

  • pocit, že sa nemôžete starať o vaše dieťa,
  • extrémnu úzkosť alebo záchvaty paniky,
  • problémy pri rozhodovaní,
  • pocit hlbokého smútku,
  • beznádejnosť .

Nikto presne nevie, čo spôsobuje popôrodnú depresiu. Ak si myslíte, že máte jej príznaky, je dôležité okamžite vyhľadať lekársku pomoc. Popôrodná depresia sa musí liečiť.

Keď som depresívna, ovplyvní to aj moje nenarodené dieťa?

Ak sa depresia bude liečiť, neovplyvní vaše dieťa. Matky, ktoré majú depresiu, majú ťažkosti sa starať o svoje dieťa po narodení. Nenarodené dieťa vycíti nervozitu matky, zmeny jej nálady.

Ak ste brali antidepresíva pred tehotenstvom, počas tehotenstva by ste ich nemali prestať brať. Niektoré novorodeniatka môžu mať symptómy ako je rýchle dýchanie, trasenie sa, zlé kŕmenie. Tieto príznaky sú však vždy mierne a obyčajne ustúpia do dvoch týždňov.

Dojčenie detí matkami, ktoré berú antidepresíva je možné, ale je potrebné vedieť, že malé množstvo látok, ktoré obsahujú antidepresíva prejdú aj do  materského mlieka.

 Je niečo viac, čo môžem urobiť?

Ak pociťuje niektorý z príznakov uvedených vyššie, je veľmi dôležité niekomu o tom povedať. Prvé dni starostlivosti o nové dieťa môžu byť ťažké. Pravdepodobne nespíte veľa, keď sa pokúšate splniť potreby vášho dieťaťa. Nájdite priateľa, člena rodiny alebo niekoho iného komu dôverujete, kto sa môže postarať na chvíľku o vaše dieťa, kým budete mať chvíľku pre seba. Ak ľudia ponúkajú pomoc, akceptujte ju.

Existuje mnoho podporných programov pre nové matky. Porozprávajte sa so svojím lekárom, zdravotnou sestrou, pôrodnou asistentkou alebo sa obráťte na miestnu zdravotnícku službu o zozname podobných služieb vo vašej oblasti.

Autor: Valéria Osztatná Loomis, fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *