Tipy pre vaše telo po pôrode

Tehotenstvo vaše telo zmení. No každá žena chce byť krásna, cítiť sa a vyzerať dobre aj po pôrode. Niektoré zmeny ustúpia behom niekoľkých týždňov, iným to bude trvať dlhšie.

Vlasy

Počas tehotenstva žena stráca menej vlasov, ako je bežné. Preto vám po pôrode začnú padať oveľa viac. Môže to byť nepríjemné. Nadmernému úbytku vlasov môžete zabrániť tak, že si do stravy pridáte zinok. Nemusíte hneď siahať po vitamínových prípravkoch. Veľké množstvo zinku obsahujú aj niektoré potraviny, napríklad tekvicové semiačka, červené mäso, zelená fazuľka a zelené vňate.

Zmena prsníkov

Počas tehotenstva a pri následnej tvorbe mlieka po pôrode, sa vaše prsia zväčšili a oťažievajú. Investujte do kvalitnej materskej podprsenky, ktorá ich dobre podoprie. Aby sa vám na prsiach nevytvorili strie, natierajte ich kvalitným krémom s obsahom prírodných olejov (olivového, kokosového). Zachovaniu pekného vzhľadu pomáha aj plávanie a prsná gymnastika.

Inkontinencia

Niektoré ženy majú po pôrode problém s únikom moču. Malo by ísť len o dočasný problém spôsobený tlakom, ktorý počas pôrodu spôsobila hlavička dieťatka. Popôrodná inkontinencia trvá obvykle niekoľko dní až týždňov. Ak by vaše problémy pretrvávali, poraďte sa s lekárom.

Nadmerné potenie

Hladiny hormónov sa po tehotenstve opäť menia a telo sa potrebuje zbaviť prebytočnej vody. Nadmerné potenie by malo časom ustúpiť. Ak sa cítite nepohodlne, pokojne sa častejšie sprchujte. Pozor na silné a prenikavé vône mydla a dezodorantov ak dojčíte. Bábätká kvôli nim často odmietajú sať. Zvoľte radšej jemné vône.

Opuch nôh

V prvých týždňoch po pôrode môžu vaše nohy v dôsledku nahromadenia vody vo vašom tele opuchnúť. Tento problém vzniká častejšie u mamičiek, ktoré rodili cisárskym rezom. Vyhýbajte sa dlhému sedeniu a státiu. Nohy si často vykladajte do vyvýšenej polohy a dbajte na to, aby vaša strava bola bohatá na bielkoviny. Opuch by mal ustúpiť približne do dvoch týždňov. V opačnom prípade sa poraďte s lekárom.

Kilá navyše

S kilami, ktoré chcete po tehotenstve zhodiť, sa nikam neponáhľajte. Potrebujete sa ich zbaviť postupne. Nie je vhodné držať žiadnu prísnu diétu. Ak dojčíte, niekoľko kíl navyše aj potrebujete. V zásade platí, že dojčenie je najlepšia popôrodná diéta. Materské mlieko obsahuje 3,8 – 4 gramy tuku na 100 ml. Dojčením sa tuk z vášho tele postupne spotrebuje. V prvých mesiacoch po pôrode je preto hlavne dôležité jesť zdravú a vyváženú stravu. Aby ste mali dostatok živín pre seba aj svoje dieťa. Keď sa na to budete cítiť, môžete začať aj s ľahkým cvičením. Začnite pomaly a nepremáhajte sa. Kondíciu si vybudujete postupne.

Brucho

Táto časť ženského tela dostáva počas tehotenstva najviac zabrať. Ďalej sa starajte o svoju pokožku ako počas tehotenstva. Koža sa sťahuje a vy chcete, aby zostala elastická. Pre pekný tvar môžete trochu cvičiť. Cviky pridávajte pomaly. Uplynulých deväť mesiacov podalo vaše telo obdivuhodný výkon. Veď vo vás vyrástol nový človek. Teraz ho nechcete preťažiť.

Autor: Eva Kevická, fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 4]
1 komentár
  1. Emma

    ja som po porode narazila na clanok o slim zabaloch body wraps a baby podarilo sa mi s nimi postupne vrátiť bruško do pôvodného ak nie lepšieho stavu s minimom námahy a celkom prirodzene bez drastických diét

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *