Čo by nemalo chýbať v detskej izbe

Ak čakáte bábätko, iste ste sa už zamýšľali nad tým, ako zariadiť detskú izbu. Poradíme vám, na čo všetko by ste pri zariaďovaní mali myslieť.

Ako vybrať nábytok pre bábätko

V prvom roku nebudete potrebovať veľa úložného priestoru. Na všetko oblečenie vám postačí aj jedna komoda, ku ktorej neskôr pridáte úložné boxy na hračky. Ak sa však chystáte zriadiť detskú izbu, ktorá s bábätkom porastie, môžete hneď kúpiť vhodnú sektorový zostavu. Dbajte pri tom na zachovanie dostatku priestoru. Deti ho budú potrebovať na hranie.

V izbe pre bábätko by nemal chýbať priestor pre prebaľovací pult. Môžete ho kúpiť samostatne alebo ako súčasť komody. Takýto prebaľovací pult sa dá neskôr zložiť a zostane vám len samotný nábytok.

Ak vám to priestor v izbe dovolí, myslite pri zariaďovaní aj na seba. Unavený rodič ocení pohodlné hojdacie kreslo. Ak by bolo dieťa nepokojné, môžete ho použiť aj pri uspávaní.

Rady pre výber detskej postieľky

Pri výbere postieľky dbajte na kvalitu. Dôležitá je vzdialenosť priečok postieľky. Mali by byť dostatočne nahusto. Ukladanie novorodenca na spánok vám uľahčí možnosť nastavenia výšky roštu postieľky.

Matrac je vhodné kupovať vždy nový. Ak je to možné, mal by byť vyrobený z prírodných materiálov. Najvhodnejšie sú matrace z kokosového vlákna alebo prírodného latexu. Ak vám to rozpočet nedovoľuje, na trhu nájdete aj lacnejšie matrace z PUR peny, NAWAPUR-u alebo zmesi prírodného a syntetického latexu. Vopred myslite na nutnosť častejšieho prania. Matrac by ma preto mať snímateľný poťah.

Výhodou detskej postieľky je, že je dostatočne malá na to, aby ste ju v prvých mesiacoch mohli mať pri sebe v spálni. Detskú izbu tak budete spočiatku využívať na hranie a starostlivosť o bábätko. Až neskôr tam presuniete bábätko aj na spanie.

Vhodné farby do izby pre bábätko

Pri výbere farieb do izby pre najmenších siahnite po jemných odtieňoch. Ostré farby by dieťatko dráždili a mohli by vplývať na kvalitu zaspávania. Sú vhodné až pre deti vo vyššom veku. Použite bielu, jemne ružovú, slabo šedú, jemnú modrú a zelenú či hnedú a ich kombinácie. Pri príprave izby pamätajte na to, že vymaľovať je potrebné v predstihu tak, aby z farby vyprchali všetky prchavé látky.

Autor: Eva Kevická, fotografia: bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *