Žiadna hra, iba práca. Úskalia dnešného detstva.

Každý rok sa menia hry pre deti. To, čo bolo pred desiatimi rokmi, dnes už neplatí. Deti sa obyčajne skôr hrajú so svojimi počítačmi, tabletmi a zabúdajú na také jednoduché hry ako je schovávačka, preskakovanie gumy alebo švihadla, vybíjaná a podobne. Dievčatá už nevytvárajú imaginárne svety s bábikami, chlapci nebudujú pevnosti z piesku.

Od dlhých letných dní až po niekoľko vzácnych hodín po vyučovaní môže hra organizovaná deťmi, naplniť veľa voľného času našich ratolestí. Čas hry je však v súčasnosti nedostatočný pre deti a celoživotné dôsledky pre rozvoj detí môžu byť vážnejšie, než si mnohí ľudia uvedomujú.

Pokles hry

Ako čas na hranie klesá u detí, tento nedostatok hry ovplyvňuje ich emocionálny vývoj, čo vedie k nárastu úzkosti, depresie a problémov pozornosti a sebakontroly.

Rodičia, ktorí zasahujú do detskej hry, sú veľkou časťou problému. Je ťažké nájsť skupiny hrajúcich sa detí vonku a ak ich nájdete, pravdepodobne budú sledovať pokyny trénerov, zatiaľ čo im ich rodičia budú fandiť.

Ako narastá kriminalita, rodičia obmedzujú deťom pobyt vonku kvôli obavám o bezpečnosť.

Klady hier pre deti

Hra pre deti poskytuje základy pre ich budúce duševné zdravie. Výhody hier:

  1. Hra prináša deťom šancu nájsť a rozvíjať spojenie s vlastnými záujmami.
  2. Prostredníctvom hry sa deti najprv naučia rozhodovať, riešiť problémy, vykonávať sebakontrolu a dodržiavať pravidlá.
  3. Deti sa učia zvládnuť svoje emócie, vrátane hnevu a strachu počas hry.
  4. Hra pomáha deťom spríjemniť si chvíle a učiť sa medzi sebou.
  5. Najdôležitejšie je, že hra je zdrojom šťastia.

Ak dieťa stratí možnosť hry, vyvoláva to u neho stratu kamarátov, nemožnosť si vytvoriť širší okruh priateľov s novými záujmami, ale tiež úzkosť a depresiu. Nechajte deti, aby sa hrali hry, ktoré ich bavia a to najlepšie na čerstvom vzduchu tak, aby ste mali na nich dohľad a nemuseli sa strachovať pre ich bezpečnosť.

Autor: Valéria Osztatná Loomis, fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *