Zábavné aktivity pre najmenších

Zábava, jedlo, spánok a znovu zábava. To je každodenný program našich najmenších. Práve zábavou podporujeme aj ich všestranný rozvoj. Spoločnými aktivitami zároveň upevňujeme náš vzťah.

Púšťajme im hudbu

Bábätká milujú hudbu. Len čo sa naučia stáť, radi si zatancujú opreté o kreslo, aby sa mali čoho pridŕžať. No aj dovtedy pre ne môže byť hudba niečím mimoriadnym. Pustite rádio, vezmite ho na ruky a kývajte sa do rytmu. Môžete sa aj jemne otáčať. Jednoducho — tancujte spolu. Môžete zapojiť aj spev.

Dieťa sa tak učí počúvať hudbu a vnímať rytmus. Okrem toho je s vami. Podporuje to jeho emocionálny rozvoj.

Rozprávajte

Bábätká sú veľmi vnímavé. Rozprávajte im o čomkoľvek už od narodenia. Zvuk vášho hlasu ich nielen upokojuje, ale podporujete aj ich rečový vývoj. Rozoznávajú tón, akým rozprávate. Môžete sledovať, ako pri zmene tónu vášho hlasu bábätko zbystrí pozornosť. Už čoskoro začnú chápať význam jednotlivých slov.

Odrazy

Zrkadlo je pre bábätko niečím fascinujúcim. Mama, ktorá ho drží na rukách, je aj tam. A vidí aj seba. Iste sa za svojím obrazom natiahne rúčkami. Dovoľte mu to. Môžete sa takto hrať aj s hračkami. Podporujete tak jeho vizuálne vnímanie.

Predvádzajte jednoduché pohyby

Dieťa vás rado napodobňuje. Môžete zatlieskať, zamávať mu alebo jemne pobúchať po stole. Okrem vývoja motoriky tak podporujete aj rozvoj jeho pamäte.

Zmena perspektívy

Väčšinu dňa pozerajú bábätká na svet z ľahu, neskôr zo sedu alebo stoja. Položte ho bruškom na predlaktie a dobre podoprite aj druhou rukou. Potom s ním lietajte vo vzduchu ako s lietadlom. Okrem toho, že mu poskytnete nevšedný pohľad, bábätká milujú prekvapenia. Aj cez ne sa učia.

Vyberanie predmetov

Na túto aktivitu vám poslúži v podstate čokoľvek. Môžete použiť aj drevené kocky. Nasypte ich do väčšej škatule a položte pred dieťa. Potom ich spolu povykladajte von a zase naukladajte dnu. Je až zarážajúce, ako dlho sa dokáže dieťa takto hrať. Táto činnosť podporuje jeho hrubú aj jemnú motoriku a koordináciu medzi zrakom a rukami.

Autor: Eva Kevická, fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 3]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *