Pohrajte sa v polohe na brušku
Ležanie na brušku podporuje u bábätiek správny vývoj svalstva. Posilňujú sa tak dôležité svaly na ramenách a šiji. Poradíme vám, ako dieťa do tejto polohy dávať, na ako dlho a ako ho podporiť v ďalšom vývoji jeho pohybových schopností.
Kedy dávať bábätko na bruško
Ak budete dávať bábätko na bruško, robte to vždy len v čase, keď je hore. Táto zásada platí až pokiaľ sa bábätko aj v spánku neobráti na bruško samé. Je to kvôli riziku náhleho úmrtia v spánku, ktoré je pri spánku v polohe na brušku vyššie.
Najmenšie bábätká dávajte na bruško na niekoľko minút. Môžete tak urobiť už po návrate z pôrodnice. Najvhodnejšia doba je krátko po prebudení, aby bolo bábätko na túto hru dostatočne čerstvé. Keď ho položíte na bruško, nenechávajte ho bez dohľadu.
Postupne môžete čas na brušku predlžovať. Vo veku 3 mesiacov to môže byť až hodina denne. Nie však naraz. Tento čas je vhodné rovnomerne rozdeliť počas dňa. V tejto polohe sa bábätko totiž unaví oveľa rýchlejšie.
Aj keď novorodenca môžete pokojne polohovať aj na posteli a sadnúť si k nemu, lepšie je od začiatku vybrať miesto na zemi, kde mu prestriete vhodnú podložku. Pretože ani sa nenazdáte a vaše bábätko sa bude vedieť zodvihnúť na rúčky a prevrátiť sa. Na zemi sa tak nemôže stať, že spadne z výšky.
Prečo polohovať na brušku
Poloha na brušku je dôležitá pre správny vývoj svalov chrbta, ramien, rúk, šije, trupu a prednej strany krku. Už štvortýždňový novorodenec by mal vďaka tomu vedieť zodvihnúť hlavičku na niekoľko sekúnd. Mal by tiež vedieť otočiť hlavičku zo strany na stranu. V troch mesiacoch už bude vedieť hlavičku udržať a k tomu sa naučí opierať o lakte. A nakoniec sa aj vďaka polohovaniu na brušku naučí liezť.
Ako ho motivovať
Dieťatko môžete v polohe na brušku stimulovať k dvíhaniu hlavičky hračkami. Pri najmenších je vhodné, aby ste približne vo vzdialenosti 20 – 30 cm pred tvárou pohybovali hračkou. Získate tak jeho pozornosť a bude ho to motivovať k dvihnutiu hlavičky. Väčším deťom od troch mesiacov dajte hračky tak, aby ich mali možnosť uchopiť.
Autor: Eva Kevická, fotografia: bigstockphoto