Ako sa starať o bábätko v letných horúčavách

Pred účinkom letných horúčav sa musíme chrániť aj my dospelí. A potrebujeme chrániť tiež našich najmenších. Poradíme vám, čo všetko môžete pre svoje bábätko urobiť, ak teploty opäť dosahujú až na 30°.

Doplňte pitný režim

Bábätká potrebujú počas horúcich dní v prvom rade doplniť pitný režim. Ak dojčíte, môžete dieťa nadojčiť o niečo častejšie. Príjem tekutín sa však odporúča zvýšiť aj inak. Do roka sú najvhodnejšími nápojmi pre dieťa čistá dojčenská voda alebo dojčenský čaj, prípadne riedené ovocné a zeleninové šťavy.

Nezabudnite pri tom na seba. Viac tekutín potrebujete aj vy. A to zvlášť, ak svoje dieťa dojčíte. V takom prípade sú pre vás vhodné minerálne vody a čaj pre dojčiace mamičky.

Ako zistíte, či má dostatok tekutín

Pri bábätku je ťažšie odhadnúť, či prijalo dostatok tekutín na základe množstva vypitého mlieka či vody. Príjem tekutín môžete však merať pomocou frekvencie močenia. Počet plných plienok by mal byť rovnaký ako v iné dni. Ak je plienka suchšia než zvyčajne, skúste bábätku podať viac vody či dojčenského čaju.

Kedy na prechádzku

Na prechádzku iste nechoďte v čase najvyšších denných teplôt. Teplota v kočíku sa na slnku prudko zvýši. Vhodnejšie je využiť svieži ranný vzduch alebo večerné hodiny. Niektoré mamičky využívajú aj možnosť uložiť bábätko na zem. Vyberte miesto v tieni, najlepšie v tieni budovy, nie stromu, aby tam neprenikli slnečné lúče. Na zem položte vhodnú podložku.

Ako bábätko obliekať

Na oblečenie vyberajte ľahké a vzdušné materiály. Pre dievčatká môžete vybrať tenké šaty. Pre chlapcov tenké body. Dôležité je, aby bolo oblečenie z prírodných materiálov, najlepšie bavlny. Takýto odev príliš nehreje a zároveň dobre saje pot. Ak je aj poobede a večer príliš horúco, nechajte ho len v plienke a prikryte látkovou plienkou či inou vzdušnou prikrývkou.

Čo robiť s potničkami

Na miestach, kde sa pokožka dotýka pokožky, prípadne aj na hrudi či chrbátiku, môžu bábätku vzniknúť potničky. Zaparená pokožka sčervenie a je posiata drobnými pupencami červenej farby. Postihnuté miesta je dobré umývať čistou vodou bez použitia mydla. Dôležitý je aj prísun čerstvého vzduchu a vhodné vzdušné oblečenie. Potničky potierajte púdrom alebo krémom. Mal by obsahovať výťažky z nechtíku či harmančeka. Pomáha aj jemné zvlhčenie harmančekovým odvarom. Ten necháte voľne zaschnúť.

Autor: Eva Kevická, fotografia: bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *