Prvý dotyk detí môže nastaviť ich zmýšľanie

V porovnaní s ostatnými primátmi, ľudské deti vstupujú do sveta nedostatočne rozvinuté, najmä pokiaľ ide o mozog. Ľudské tehotenstvo by vyžadovalo ďalších 9 až 12 mesiacov, aby deti získali rovnakú neurologickú zrelosť ako novorodenci šimpanzov. V dôsledku toho prvé  vystavenie skutočnému svetu určuje vývojovú trajektóriu detí.

Na začiatku vývoja ľudského života v maternici je koža prvým orgánom, ktorý sa vyvíja. Štvortýždňové embryo, ktoré ešte nemá vyvinuté žiadne oči a uši, sa dotýka hornej pery a nozdier. Sedemtýždňové embryo odtiahne reflexne hlavu na stimuláciu. Trinásťtýždňové embryo reaguje  komplexným spôsobom, nie reflexne.

Popôrodné protokoly, abnormálna liečba, kŕče, izolácia od matky novorodeneckou „rutinou“ (starostlivosťou hneď po pôrode) sú stresujúce pre dieťa. Jemné textúry maternice s jemnými dotykmi sú vymenené za studené, hrubé, drsné a rýchle. Ak namiesto toho uložíme dieťa ešte s neodstrihnutou pupočnou šnúrou na brucho matky a necháme, aby dieťa vyliezlo k jej prsníku a začalo sať, bolo by to pre dieťa menej stresujúcejšie a ľahšie prísť na svet. Rôznorodá liečba hneď po pôrode môže viesť k tomu, že dieťa nechce sať mlieko a čoskoro  vyčerpane zaspáva. Dlhšia separácia od matky má tiež za následok zhoršenie vzťahov medzi matkou a dieťaťom, čo spôsobuje smútok ako dieťaťu tak aj matke.

Významné štúdie poukazujú, že predčasne narodené deti inak reagujú na dotyk ako deti narodené na termín. Tento kontrast môže ovplyvniť mnoho faktorov. Kompresia a kontrakcie maternice sa otáčajú senzorickým systémom dieťaťa, ale tiež ho izolujú pred stresom, akými sú napríklad gravitácia alebo zmeny teploty. Rovnaké vyrovnávacie mechanizmy sa vyskytujú aj pri iných zmysloch. Čím je dieťa dlhšie v maternici, tým viac si zvykne na tieto mechanizmy a tým lepšie sa správa pri dotykoch neskôr v živote.

Ak je to možné, požiadajte svojho pôrodníka, aby vám dieťa hneď po pôrode položil na prsia. Je dôležité, aby sa tak stalo ešte pred ošetrením dieťaťa. Takto budete vy a aj vaše novorodeniatko pokojnejšie.

Autor: Valéria Osztatná Loomis, fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *