Čo všetko sa naučí bábätko do pol roka

Bábätko rastie a neustále sa učí niečo nové. Ak vás zaujíma, čo všetko by malo vo svojom veku vedieť, máme pre vás krátky prehľad jednotlivých vývojových fáz.

Novorodenec a bábätko do 8. týždňa

V prvých týždňoch môžete pozorovať pokroky v polohe na brušku. Dieťatko sa postupne učí dvíhať hlavičku. Najskôr bude mať zadoček trošku vystrčený dohora. Ručičky a nožičky budú pod telíčkom. Bábätko si stále drží skrčenú polohu, akú malo v brušku u mamičky. Hlavičku si bude najskôr vedieť len otočiť z jednej strany tváre na druhú. Postupne ju bude vedieť zodvihnúť. Pri správnom zdvihnutí zapojí svaly krčnej chrbtice a prednej strany krku.

Postupne si všimnete aj to, že vás bábätko dokáže sledovať a zaostriť na vás pohľad. Ručičky bude mať spočiatku zatvorené. Postupne ich začne otvárať. Ešte si nevie samé vziať hračku, no vhodnú hračku mu môžete vložiť do ruky.

Tretí a štvrtý mesiac

V treťom mesiaci ho v polohe na chrbte zabavia a závesné hračky. Dajte ich do takej výšky, aby ich mohlo rozhojdať pohybom rúk. Najskôr to bude robiť neúmyselne. Postupne však príde na to, ako sa to robí. Obzerá si tiež ručičky a vedome sa s nimi hrá a „ochutnáva ich“. V štvrtom mesiaci už bude samo siahať po hračkách. Môžete mu podať hračku a uchopí si ju.

V ľahu na chrbte sa najskôr naučí zodvihnúť nožičky do 90 stupňov vo všetkých kĺboch. Stehná tak budú kolmo k podložke a predkolenia vodorovne s podložkou. V štvrtom mesiaci nadvihne nožičky ešte vyššie.

V ľahu na brušku sa naučí udržať trup a nožičky v jednej priamke. Neskôr sa už bude opierať o lakte a predlaktia.

Piaty a šiesty mesiac

V ľahu na brušku sa už v piatom mesiaci dokáže oprieť o jedno predlaktie a druhou ručičkou uchopí hračku tak, že zodvihne jednu pažu nad podložku. Zároveň sa začne učiť oprieť sa o kolienko. V šiestom mesiaci sa dokáže oprieť o obe v lakťoch vystreté ručičky. Získava lepší výhľad na svoje okolie. Aj v tejto polohe jednou rukou uchopí hračku.

V ľahu na chrbte bude po dovŕšení 5. mesiaca vedieť nadvihnúť nožičky do takej výšky, že si samo dosiahne na lýtka, členky, prípadne prsty na nohách. Dokáže teda zadoček odlepiť od podložky. Tiež sa hrá vedome s ručičkami a malo by dokázať preložiť si hračku z ručičky do ručičky, bez toho aby mu vypadla. V nasledujúcom mesiaci si bude často ohmatávať chodidlá a jednotlivé prsty nožičky.  Pre podporu otáčania mu po stranách umiestnite hračky, aby ste ho k tomu motivovali. Spočiatku bude padať vždy nazad no vo veku 6 mesiacov to už bude vedieť zvládnuť z chrbta na bruško aj opačne.

Autor: Eva Kevická, fotografia: bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *