Som tehotná. A teraz ako ďalej?

Hneď ako uvidíte dve čiarky na tehotenskom teste, ledva čakáte, kedy lekár potvrdí tehotenstvo. Dopredu si pripravíte otázky, ktoré budete mať ohľadom stravovania, športu a užívania liekov. Tu je, čo potrebujete vedieť akonáhle zistíte, že bábätko je na ceste.

Zvýšenie výživy

Ak bol niekedy čas správne jesť, je tomu tak v prvých týždňoch tehotenstva. To je čas, kedy sa začnú tvoriť kosti, orgány a nervový systém dieťaťa a dobre vyvážená strava mu pomáha sa rozvíjať správne. Jedným spôsobom, ako si môžete pomôcť sami, aby ste dodali telu správne živiny, je užívanie prenatálnych vitamínov.

Počas celého tehotenstva je potrebné zamerať sa na potraviny, ktoré budete jesť. Mali by obsahovať proteín, kalcium, komplexné sacharidy a kyselinu listovú.

Hýbte sa

Môžete preciťovať takú únavu, že si budete myslieť, že presedíte  deväť mesiacov na gauči, ale cvičenie je skvelý spôsob, ako dosiahnuť potrebnú energiu. Tiež kontroluje prírastok hmotnosti, udržuje tónovanie brušných svalov (dôležité pre prevenciu bolesti chrbtice pri rozťahovaní maternice) a pomáha predchádzať zápche a predčasnému pôrodu. Budete tiež vďační za extra silu a vytrvalosť, ktorú ste získali, keď príde čas porodiť vaše dieťa.

Držte sa s aktivít, ktoré sú ľahké na kĺby, ako je chôdza, plávanie alebo cyklistika, pretože vďaka hormonálnym zmenám budete viac náchylné na napätie a vyvrtnutia. Tridsať minút cvičenia trikrát alebo štyrikrát týždenne je ideálne množstvo.

Čistiť si zuby

Vaše ďasná budú už po týždňoch citlivejšie a budú produkovať viac povlaku. Ak sa neodstráni tento povlak pravidelne, podľa najnovších štúdií, môže spôsobiť predčasný  pôrod alebo nízku pôrodnú hmotnosť.

Hrajte to bezpečne

Cigarety a alkohol sú rizikové počas tehotenstva. Nezabudnite, že rôzne sirupy napríklad proti kašľu, tiež obsahujú alkohol. Rovnako obchádzajte jedlá, ktoré môžu obsahovať parazity alebo baktérie.

Štúdie nedokazujú, že káva a čaj sú nezdravé pre tehotnú ženu, ale nie je zlé ich konzumovať s mierou.

Autor: Valéria Osztatná Loomis, fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *