Zaujímavé spôsoby interakcie medzi rodičmi a nenarodeným dieťaťom

Keď ste tehotná, môže sa zdať zvláštne, že máte vo vnútri rastúcu osobu, ale nevidíte alebo necítite svoje dieťa. Na začiatku tehotenstva necítite vôbec svoje dieťa, takže je to obzvlášť zvláštne a dokonca aj strašidelné, nevediac, čo sa deje vo vnútri vašej maternice. Vaše dieťa vás však môže počuť zvnútra a cíti aj vaše pohyby. Existuje niekoľko jednoduchých, ale veľmi zábavných vecí, ktoré môžete urobiť pre interakciu s nenarodeným dieťaťom.

Rozprávajte sa so svojím dieťaťom

Vaše rastúce dieťa vás môže počuť, keď k nemu hovoríte. Rozprávať sa s ním je prvým krokom k začatiu vášho vzťahu. Hovorte so svojím dieťaťom o tom, čo robíte, kam idete, čo by ste mu chcela ukázať, keď sa narodí a podobne. Možno si myslíte, že vyznievate bláznivo a smiešne, keď sa prechádzate a rozprávate sa sama so sebou, ale skutočnosť je tá, že sa rozprávate so svojím dieťaťom a vaše dieťa vás môže počuť. Keď sa narodí, rozpozná váš hlas a vy budete cítiť silné prepojenie od všetkého toho rozprávania, ktoré ste spolu mali!

Čítajte vášmu dieťaťu

Rovnako ako rozhovor s dieťaťom, čítanie knižiek pre dieťa je skvelý spôsob, ako s ním komunikovať. Samozrejme môžete čítať klasické príbehy, básne a podobne. Ale môžete tiež čítať nahlas čo čítate pre seba. Dôležité je, že dieťa počuje váš hlas a súčasne sa učí novú slovnú zásobu.

Púšťajte hudbu pre vaše dieťa

Môžete dať slúchadlá na vaše narastajúce bruško a hrať hudbu pre svoje nenarodené dieťa. Hudba môže byť klasická, ale aj taká, ktorú počúvate bežne. Akonáhle začnete cítiť pohyby dieťaťa, všimnete si, že dieťa má tendenciu pohybovať sa v odpovedi na hudbu, ktorú hráte, čo je vždy zábavné. Okrem toho môžete spievať aj s dieťaťom a dať mu inú príležitosť počuť váš hlas.

Dávajte masáž svojmu dieťaťu

Je prirodzenou tendenciou, že čakajúce mamičky jemne trú svoje bruško. Niekedy tak môžu robiť úmyselne a dať tak dieťaťu trochu masáže. Je to skvelý spôsob, ako vaše dieťa ucíti váš dotyk. Opäť, keď začnete cítiť pohyby dieťaťa, zistíte, že dieťa reaguje na váš dotyk. Niekedy sa od vás odvráti, ak nechce byť obťažované. Ale inokedy môžete mať šťastie a uvedomíte si, že dieťa sa s vami pohybuje.

Hrajte sa na skrývačku s baterkou

Toto je jedna z najzábavnejších hier s vaším nenarodeným dieťaťom. Chyťte baterku do ruky a  zasvieťte na bruško. Dieťa vidí svetlo podobne ako vidíte slnečné svetlo, keď zatvárate oči. Najlepšie to funguje vtedy, keď už ste schopná pociťovať pohyby dieťaťa. V tomto štádiu môžete vidieť, že sa vaše dieťa pohybuje pod bruškom. Mnohokrát bude nasledovať svetlo, kdekoľvek budete svietiť. Je to tiež super zábavný spôsob, ako zapojiť starších súrodencov do interakcie so svojim ešte nenarodeným bratom alebo sestrou!

Autor: Valéria Osztatná Loomis, fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *