Ako často kúpať novorodenca
Mnohé budúce a novopečené mamičky sa viac ako samotného pôrodu obávajú okamihu, keď budú musieť svoje bábätko okúpať. Kúpanie novorodenca si skutočne vyžaduje istú dávku praxe a šikovnosti, ale po prvých skúsenostiach sa spravidla stane radosťou pre oboch.
Správnu techniku kúpania vás spoľahlivo naučia v pôrodnici. Ako často však pripravovať bábätku teplý kúpeľ, to vám už nepovie nikto. Názory odborníkov sa totiž rozchádzajú.
Prvé kúpanie po pôrode
Pravdepodobne vo všetkých našich pôrodniciach je zaužívaný jednotný postup: bábätko sa kúpe krátko po pôrode a čistučké a voňavé sa vracia späť k mamičke. Nie je však tomu tak všade na svete. V západných krajinách sa stále častejšie hovorí o potrebe odkladať kúpanie na niekoľko dní po pôrode. Dôvod je jednoduchý. Pokožka dieťatka je v maternici pokrytá mazom, ktorý ju nielen hydratuje, ale aj chráni pred infekciami. Ak ste niekedy zažili pôrod alebo ste pri ňom boli, iste ste si všimli na tele bábätka prichádzajúceho na svet biely povlak. Ten sa prvým kúpaním zmyje a stráca svoju ochrannú funkciu. Mnohí odborníci preto odporúčajú novorodenca len poutierať mäkkou tkaninou a kúpanie odložiť o niekoľko dní až týždeň.
Kúpať alebo nekúpať každý deň?
Mnohé mamičky majú potrebu alebo nutkanie vytvoriť si rituál pravidelného večerného kúpania už od prvých dní po pôrode. Kúpanie na dennej báze však môže bábätku viac uškodiť ako pomôcť. Koža dieťatka je ešte tenká a nie je dostatočne hydratovaná. Časté kúpanie ju pripravuje o prirodzený maz, vytvára cestu pre baktérie a vysušuje ju. Väčšina odborníkov odporúča dieťatko do šiestich mesiacov kúpať každý druhý deň, pripadne dvakrát týždenne. Samozrejmosťou je umývanie dieťatka podľa potreby, to znamená minimálne umývanie plienkovej oblasti po stolici a tváričky po vracaní. Novorodenec v skutočnosti nemá inú možnosť zašpiniť sa.
Kozmetika alebo čistá voda?
Hoci väčšina rodičov má chuť dopriať svojmu dieťatku tie najdrahšie kozmetické prípravky v podobe detských mydiel a tekutých prípravkov do kúpeľa, pre malé telíčko je najvhodnejšia čistá voda. Chemické látky obsiahnuté v kozmetických prípravkoch opäť len zbytočne vysušujú pokožku a narúšajú prirodzený ochranný mikrofilm. Na umývanie zadočka po stolici je vhodné použiť neparfumované detské mydlo. Baktérie pochádzajúce z konečníka nemusia byť čistou vodou spoľahlivo odstránené a hrozí riziko zanesenia do močovej rúry a vznik uroinfektov. Čistú vodu však jednoznačne uprednostnite pred praktickými vlhčenými obrúskami. Ich použitie je síce pohodlné, ale pre novorodenca nevhodné.
Fotografia: © bigstockphoto