Ide to aj bez plienok?

Jednorazové plienky populárnej značky sú už samozrejmou súčasťou výbavy každej mamičky dieťatka v novorodeneckom, dojčenskom a vo veľkej časti batoľacieho obdobia. O tom, že by to bolo možné aj bez nich, väčšina mamičiek ani nepremýšľa. Existuje však názor, podľa ktorého vytvára plienkovanie pre dieťa neprirodzený návyk.

Jeho zástancovia sú presvedčení, že vykonávanie potreby do plienky je pre dieťatko neprirodzené už po pôrode. Tvrdia, že plienkovaním novorodenca naučíme, že nekontrolovať svoje potreby je v poriadku a približne rok, dva na to sa ho to snažíme zas odučiť.

Bezplienková komunikačná metóda

Snáď nikto nepochybuje o tom, že dieťatko je okamžite po pôrode schopné komunikovať svetu svoje potreby. Dáva signály, že je hladné, nespokojné, unavené a bezplienková komunikačná metóda predpokladá, že komunikuje aj svoju potrebu na toaletu. Väčšina rodičov ju však ignoruje a tak dieťatko postupne prestane vydávať signál a vykoná potrebu do plienky. Rodičia, ktorí sa so svojim dieťatkom rozhodli praktizovať bezplienkovanie, sa však na tieto jemné signály cielene zameriavajú a snažia sa ich rešpektovať. Dôverujú svojmu bábätku, vzájomnému vzťahu a hľadajú ten najlepší spôsob ako spoločne fungovať. Takýto prístup je obyčajne súčasťou takzvaného prirodzeného rodičovstva.

Komunikácia matka – dieťa

Mnohí z nás si nevedia ani len predstaviť, ako sa môže novorodenec alebo niekoľko týždňové bábätko „vypýtať“ na toaletu. Signály, ktoré takéto malé detičky vydávajú pri potrebe sú vraj veľmi jemné až nepatrné a vekom sa postupne menia. Samozrejme, len v prípade, že sú vnímané zo strany rodičov. Ako signál, že bábätko chce vykonať potrebu, sa obyčajne objavujú prestávky v dojčení, rôzne grimasy a neskôr i zvuky. Mamičky využívajú aj časovanie. Ak napríklad vedia, že dieťatko vykonáva stolicu ráno po prebudení, podržia ho v tomto čase nad toaletou. Opakujú mu pritom jednoduché slovo symbolizujúce vykonanie potreby. Bábätko si následne vytvorí spojenie a vie, že keď počuje zaužívaný signál, môže vykonať potrebu. Takýto súlad, samozrejme, nefunguje od prvého dňa po pôrode. Matka a dieťa sa potrebujú na seba naladiť a vytvoriť si spoločnú reč.

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 3.5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *