Ako vyberať detskú kozmetiku?

Detská kozmetika pre bábätká

Kozmetika a dieťatko – téma, pri ktorej je veľa otáznikov. Existuje veľké množstvo krémov, olejov, šampónov, ktoré navodzujú dojem, že toto všetko bábätko potrebuje.

Už v pôrodniciach možno nájsť rôzne obrúsky, krémy, mydlá. Pokožka dieťatka je však citlivá a asi päťkrát tenšia ako u dospelého človeka. Preto je potrebné veľmi dobre zvážiť aké produkty pre bábätko používať. Navyše koža bábätka je vysoko priepustná pre všetky vonkajšie vplyvy,  keďže kožné bunky ešte nie sú dostatočne uzatvorené a použitie nevhodnej kozmetiky ju môžu narušiť. Aplikovaním „kokteilu“ rôznych produktov môže prísť k začervenaniu, svrbeniu, podráždeniu, či rôznym ekzémom. Často je práve z týchto dôvodov používaná biokozmetika pre deti priamo určená. Tieto výrobky sú certifikované a majú tú výhodu, že neobsahujú  minerálne oleje alebo iné problematické látky, ako EDTA alebo syntetické konzervačné látky.

Kritériá pri výbere detskej kozmetiky

  • Vyberajte kozmetiku so skutočne prírodnými zložkami, chemicky nedenaturované, ako originálne rastlinné oleje, maslá a rastlinné extrakty.
  • Uprednostnite kvalitné výrobky z ekologického hospodárstva
  • Pokiaľ je vo výrobku potrebné určité konzervačné látky použiť z dôvodu jeho chránenia pred skazením, vyberajte také, ktoré sú čo najjemnejšie pre detskú pokožku.
  • Čím menej syntetickej chémie vo výrobku je, tým lepšie.
  • Zvážte, ktoré výrobky sú skutočne pre vaše bábätko nevyhnutné.
  • Vyberajte výrobky s použitím rastlinných esencií namiesto syntetických vonných látok.
  • Snažte sa zostať pri jednej značke kozmetiky; častým striedaním, či veľkou rôznorodosťou výrobkov môže prísť k podráždeniu detskej pokožky.

Chemické zložky, ktorým sa pri výbere vyhnite

  • Parabény – syntetické konzervačné látky, endokrinné disruptory (môžu mať vplyv na vývoj, rast a reprodukciu)
  • EDTA – toxický pre obličky a reprodukciu (prítomný najmä v šampónoch a výrobkoch, ktoré penia)
  • BHA/BHT – toxický pre imunitný systém, karcinogén

Dieťatko, ktoré nemá špecifické dermatologické problémy, ktoré si vyžadujú lekársku konzultáciu často potrebuje len veľmi málo výrobkov pre svoju hygienu.  Základom teda je naučiť sa dešifrovať zoznam zložiek použitých vo výrobku a nájsť také, ktoré budú v plnej miere vyhovovať vášmu dieťatku a jeho pokožke. Nestačí prečítať si na obale slová „bez parfumácie parabénov, silikónu“. Výrobok môže obsahovať iné látky, ktoré sú agresívne pre detskú pokožku. Výborné sú najmä prírodné oleje ako mandľový, či olivový olej, ktoré možno použiť aj na masáž bábätka.  A prirodzená vôňa bábätka je aj tak najpríjemnejšia.

Autor: Ing. Lenka Sládková Fúsková, fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *