Prvé dni bábätka
Prvé dni bábätka sú veľmi čarovné. Sú plné očakávania, ale aj strachu, či obáv. A to nielen z vašej strany, ale aj z pohľadu práve narodeného človiečika. A aj keď ešte nevie rozprávať, svojím pohľadom sa s vami snaží dorozumievať ako to len ide. Sú však určité špecifiká, ktoré vás môžu u vášho novonarodeného bábätka zaskočiť.
Zlepené oči
U novorodeniatok sa stáva, že ešte niekoľko dní po pôrode sa v kútiku oka objavuje žltý sekrét. To spôsobuje zlepenie očných viečok. Dôvodom sú príliš úzke alebo upchaté slzné kanáliky. Obyčajne stačí, ak sekrét z oka opatrne odstránite. Môžete použiť vatovú tyčinku nasiaknutú harmančekovým odvarom. Viečko utierajte zvonka dovnútra – nie opačne! – inak by baktérie mohli preniknúť do oka. Môže však ísť aj o bakteriálnu infekciu. V takom prípade sčervenie celé oko. Vtedy je potrebné vyhľadať lekára a problém riešiť antibiotickými kvapkami.
Dýchanie
Vaše dieťatko strávilo deväť mesiacov v plodovej vode v brušku. Teraz sa ale musí prispôsobiť novému prostrediu. Preto pokiaľ dieťatko vydáva ostré malé zvuky, čká, či kýcha, ide o prirodzenú reakciu. Často sa stáva, že mamičky prvú noc po narodení dieťatka nespia a počúvajú, či bábätko dýcha správne. Drobné pochrapkávanie je úplne bežné; suchý vzduch, na ktorý nebolo zvyknuté, môže navodzovať dojem, že bábätku sa dýcha zle. Dýchanie novorodencov je často aj mierne nepravidelné, zrýchlené dýchanie strieda pomalšie. Čkanie poznajú bábätká veľmi dobre ešte z bruška a často ho možno počuť práve po tom, čo sa najedlo.
Smolka
Keď novorodenec prvýkrát vyprázdni črevá je v stolica v plienke zelenočierna, má lepkavú konzistenciu a pripomína decht. Ide o mekónium – tzv. smolku. Obsahuje všetko, čo dieťa vo vašom brušku zhltlo: plodovú vodu, odumreté kožné bunky, črevnú sliznicu, ochranný maz a pod. Počas nasledujúcich dní bude smolka s každou stolicou svetlejšia a po troch až štyroch dňoch bude mať bábätko stolicu zelenej farby. Je to zároveň dôkaz toho, že dieťatko prijíma dostatok mliečnej výživy.
Slzy
Plač bábätka zväčša počuť už v pôrodnej sále. Je to zatiaľ jediný spôsob, ako vie dať najavo svoje pocity a potreby. Nemusí to však znamenať, že je dieťatko nešťastné, či ho niečo bolí. Možno sa len snaží upútať vašu pozornosť. Stačí ho len pritúliť, aby vedelo že ste s ním. U novorodeniatok je však v prevažnej miere príčinou plaču hlad. Keďže je jeho žalúdok ešte maličký, potrebuje kŕmiť každé dve až tri hodiny, aby získalo energiu pre svoj rýchly rast. Môže sa tiež stať, že množstvom návštev je príliš unavené a potrebuje sa uchýliť do pokojnejšieho prostredia. Príčinou neutíchajúce plaču môže byť aj prílišné teplo alebo chlad. Pokožka bábätka sa musí prispôsobiť vonkajšiemu prostrediu, preto sa jeho telesná teplota môže líšiť od tej vašej. Neposudzujte teplotu vášho dieťatka dotykom rúk. V skutočnosti je normálne, že ruky a nohy dieťatka sú chladnejšie, a to najmä 24 hodín po pôrode. Čoskoro sa vám podarí identifikovať rôzny pôvod plaču tak, aby ste vedeli správne zareagovať.
Spánok
Novorodenci potrebujú veľa spánku. Dieťatko sa musí prispôsobiť novým podmienkach a čelí prudkému rastu. Všetky tieto zmeny vyžadujú energiu a tým aj dostatok spánku. Hneď po narodení dieťatko prespí väčšinu dňa aj noci a budí sa len na kŕmenie. Keďže materské mlieko sa trávi pomerne ľahko a rýchlo, prebudenia sú zväčša každé dve až tri hodiny, a to bez ohľadu na to, či je deň alebo noc. Zaujímavé tiež je, že bábätka uspávajú monotónne zvuky, ako hučanie práčky, umývačky riadu, či zvuk vysávača. Tento tzv. „biely šum“ funguje takmer u všetkých bábätiek . K dobrému spánku môže prispieť aj zavinovačka, či klasická perinka. Bábätko sa po zavinutí cíti bezpečnejšie a spánok je pokojnejší.
Hlad
Ideálnou potravou nielen pre novorodenca je materské mlieko. Dodáva mu všetky potrebné látky na správny vývoj a rast. Väčšina detí je ihneď po pôrode vybavená silným sacím reflexom a inštinktom nájsť matkin prsník. Dojčením sa dieťatko zo začiatku nielen upokojí, ale získa aj kolostrum – hustú tekutinu žltkastej farby, bohatú na minerály, vitamíny a imunoglobín. Aj s malým množstvom je takto novorodenec prvých dňoch dostatočne zásobený výživnými látkami. Okrem toho kolostrum povzbudzuje činnosť čriev a prispieva k tomu, že sa vylučuje bilirubín v smolke. Dojčenie je významné pre dieťatko nielen v prvých dňoch, ale aj nasledujúcich mesiacoch, keďže mliečko sa upravuje presne podľa požiadaviek dieťatka.
Novorodenecká žltačka
Viacmenej u všetkých novorodencov dochádza v prvých dňoch k žltému sfarbeniu pokožky. Je to spôsobené zmnožením bilirubínu v pokožke. Obyčajne táto hladina stúpa medzi tretím a šiestym dňom života a klesne asi na desiaty deň. Ak ostáva novorodenecká žltačka v normálnych medziach, netreba ju liečiť. Môže sa však jednať aj o nefyziologickú žltačku, ku ktorej často prichádza, ak je matkin Rh faktor negatívny a dieťatko sa narodí s faktorom Rh pozitívnym. Množstvo bilirubínu sa hodnotí na základe viacerých faktorov, ako týždeň donosenia dieťatka, pôrodná hmotnosť, pohlavie, počet hodín od pôrodu a pod. a na základe výsledkov sa stanovuje ďalší postup. Pokiaľ dosiahne hodnota bilirubínu vysokú hranicu, je nutná fototerapia, ktorá má schopnosť premeniť zvýšený bilirubín bez účasti pečenie na látky rozpustné vo vode, takže sa vylúči črevami alebo ľadvinami. V týchto dňoch je takisto veľmi dôležité časté dojčenie, ktoré odbúrava bilirubín a prispieva k rýchlejšiemu vyliečeniu.
Autor: Ing. Lenka Sládková Fúsková, fotografia: © BigStockPhoto.com