Inšpirujte sa a noste svoje dieťatko

Rodinné nosenie dieťatka

Typické pre africké štáty sa teraz stáva trendom aj u nás. Nie je však úplne pravda, že tento trend k nám prišiel len z afrických štátov. Už naše babičky či prababičky rozprávali ako nosili deti v ľanových plachtách najmä na polia, kde trávili väčšinu svojho času. Tento návrat je v súčasnosti naozaj veľmi badateľný . Je to zrejme aj tým, že mamičky sa čoraz viac obracajú k čo možno najprirodzenejším spôsobom výchovy svojho dieťatka.

Pre naše staré mamy bolo nosenie dieťatka  v šatke skôr zjednodušením si pobytu vonku s dieťatkom. História nosenia však siaha oveľa ďalej. Už v stredoveku bola často matka a dieťa zobrazované v náboženských obrazoch v tesnom objatí za pomoci rôznych kusov látok. Neskôr, v 18. storočí sa nosenie dostalo do úzadia. Od roku 1970 však nastala renesancia nosenia a to najmä v západných krajinách.

V súčasnosti sa do popredia dostáva najmä blízkosť a väčšie emocionálne zabezpečenie dieťatka. A to nielen pre dieťatko, ale aj pre mamičku. To, že trávi svojím dieťatkom väčšinu času v podstate telo na telo spôsobuje, že môže rýchlejšie reagovať na signály, ktoré dieťatko vysiela bez toho, aby muselo plakať. Navyše sa nosením stimuluje nervová sústava, najmä vestibulárny systém a dieťatku sa lepšie vyvíja zmysel pre rovnováhu. A komu by sa nepáčilo, keby ho stále pohojdávali a akoby neustále držali v náručí. Preto sa veľmi často stáva, že takto dieťatko zaspáva oveľa skôr a pokojnejšie, ako keď leží samé v postieľke, či kočíku. Navyše sa s bábätkom v šatke dostanete kdekoľvek oveľa ľahšie než s mohutným kočíkom pred sebou. Aj keď by malo byť nosenie veľmi prirodzené a nenásilné, nemožno tvrdiť, že nie je potrebné si určité informácie dopredu naštudovať. Je síce pravda, že naše babičky žiadne predchádzajúce štúdium o nosení neabsolvovali, ale prečo nevyužiť možnosti, ktorá nám pokrok prináša. Preto je možné nájsť nekonečné množstvo návodov na správne nosenie vášho dieťatka tak, aby ste mu zabezpečili optimálnu polohu pre jeho pohodlie a zdravý vývoj. Podstatné je najmä sa zamerať na správne umiestnenie dieťatka do šatky, či nosiča.

Abdukčná poloha je anatomická poloha novorodenca, ktoré bábätko pozná už zo svojho vývoja v maternici. Pre bábätko je veľmi upokojujúca. Zjednodušene si ju možno predstaviť ako tzv. žabaciu polohu, teda kolienka sú ohnuté nad úrovňou zadočka, chrbtica schúlená do klbka. Dôležité teda je, aby bol zadoček podsadený, nie aby bábätko v šatke sedelo, keďže nemá ešte dostatočne vyvinuté chrbtové svalstvo na to, aby takýto sed zvládlo. Podsadením a pokrčenými nožičkami v kolienkach je zároveň zaistený aj správny vývoj bedrových kĺbov. Pri novorodeniatku je však lepšie nožičky od seba nerozťahovať, ale len pokrčiť a položiť bábätko do šatky v polohe „klbka“. Takisto musí byť šatka či nosič upevnený tak, aby medzi bábätkom a vami nebol žiadny priestor, teda kontakt kožu na kožu. Nevyhnutnosťou je tiež zafixovanie hlavičky u novorodencov a spiaceho dieťatka tak, aby sa mu hlavička nevychyľovala do strán, predklonov, či záklonov.

Výhody nosenia pre rodičov

  • Voľnosť rúk
  • Vyrovnanosť – pokojnejšie bábätko = pokojnejší rodič
  • Komfort – šatka obopína celý chrbát, takže nespôsobuje záťaž na určitú časť tela
  • Malé rozmery šatky – väčšina šatiek váži do 1 kg  a vojde sa do každej tašky
  • Praktickosť – jednoduchý presun s dieťatkom z miesta na miesto
  • Rôznorodosť nosenia – existuje veľké množstvo úväzov pre deti od narodenia až do asi 3 rokov veku dieťatka, kedy je možné dieťatko nosiť na chrbte

 Výhody pre dieťatko

  • Neustály kontakt s mamičkou – kontakt telo na telo predstavuje pre bábätko pocit bezpečia
  • Pokojnejší a dlhší spánok
  • Stimulácia vnímania – pokiaľ dieťatko bdie, vníma všetko, čo robíte, jeho zmysly sú v strehu
  • Podpora dôvery – tesné spojenie s rodičom upevňuje jeho dôveru voči vám, ale zároveň podporuje jeho vlastnú sebadôveru. Zároveň môže lepšie zvládať obdobie separačnej úzkosti, keďže cítilo už od narodenia vašu bezprostrednú blízkosť.

Preto pokiaľ sa rozhodnete nosiť svoje dieťatko, riaďte sa vždy svojimi pocitmi a potrebami vášho bábätka. Sami spoznáte, či vám tento spôsob bude vyhovovať. V okolí môžu síce zaznieť pripomienky typu: „Prečo ho stále nosíš, zvykne si na to…“. Nespochybňujte však svoje pocity, pretože kontakt, ktorý je možné zažiť pri nosení dieťatka sa vysvetliť nedá.

Autor: Ing. Lenka Sládková Fúsková, fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 4]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *