Naučí sa dieťa niečo v maternici?

Mnoho párov, ktoré čakajú bábätko sa zaoberá myšlienkou, či ich nenarodené dieťa počuje, či cíti dotyk na brušku, rozoznáva hlasy, vytvára emócie k svojim budúcim rodičom, alebo či ešte nenarodené dieťa môžu niečo naučiť predtým, ako príde na svet.

Pravdou je, že vaše nenarodené dieťa počuje zvuky od 23. týždňa tehotenstva. Ak vaše dieťa počuje rovnaký zvuk opakovane, rozozná ho po narodení.  Ale vaše dieťa robí viac, než len pasívne počúva hlasy prichádzajúce do maternice. Tiež formuje asociácie so zvukmi, ktoré počuje. Zistí, ako reagujete na zvuk a naučí sa očakávať reakciu a zvuk spolu. Napríklad, vaše nenarodené dieťa začne relaxovať, keď zapnete váš obľúbený program v televízii.

Znamená to, že vaše dieťa by získalo mnoho, keby ste pre neho vypracovali akýsi časový plán výučby?

Neexistuje žiadny dôkaz, že vystavovanie dieťaťa klasickej hudbe, poézii alebo intelektuálnej konverzácii spôsobí, že bude inteligentnejšie alebo mu pomôžete rozvíjať chuť k umeniu.

Faktom je, že vaše dieťa môže zažiť život len vo vnútri vašej maternice. Prirodzene, toto je úplne odlišné od vášho okolitého sveta. Keďže vaše dieťa zatiaľ nemá pochopenie o svete mimo maternice, je veľmi málo, čo môžete zmysluplne urobiť, aby ste ho čokoľvek naučili.

Namiesto toho ho môžete jednoducho naučiť o vašom každodennom živote. Bez ohľadu na to, či čítate jednu a tú istú rozprávku denne, zvuk vášho hlasu bude pre vaše dieťa veľmi stimulujúci.

Ak sa chcete aktívne pokúsiť učiť svoje nenarodené dieťa, môžete vydávať určité zvuky. Môžete sa napríklad pokúsiť hrať Mozarta, keď ste uvoľnená, alebo čítať určitú báseň ešte predtým, než pôjdete spať.

Tieto asociácie skutočne nezlepšujú schopnosť dieťaťa učiť sa, len ho povzbudzujú k tomu, aby si k nim vytvoril cit skôr, než k niečomu inému.

Existuje náznak, že konkrétny jazyk, ktorý vaše dieťa počuje v maternici, môže byť pre neho jednoduchšie sa naučiť v neskoršom živote. Štúdie ukázali, že deti, ktoré počujú určitý jazyk v maternici  a v prvých týždňoch a mesiacoch života, sa budú dokázať naučiť tento jazyk omnoho skôr ako ostatné.

Tiež niektorý odborníci tvrdia, že sa vaše dieťa ešte v maternici môže naučiť rozlišovať chute. Jedlo, ktoré konzumujete, mení chuť plodovej vody, takže ak jete veľa zeleniny a ovocia, je veľká šanca, že vaše dieťa ho bude mať rovnako rado.

Čo môžete teda urobiť?

Najlepší prístup je nasledovať svoje vlastné pocity. Ak máte pocit, že chcete hovoriť s dieťaťom, spievať mu, len smelo do toho! To môže iba prehĺbiť spôsob ako pociťujete k vášmu dieťaťu. A to platí aj pre oteckov rovnako.

Autor: Valéria Osztatná Loomis, fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *