Checklist: Čo všetko si vziať do pôrodnice

Ak sa vám termín pôrodu nezadržateľne blíži, pravdepodobne už máte tašku do nemocnice pripravenú, a ešte aj trikrát skontrolovanú. Aby ste však mali istotu, že vám nechýba nič podstatné, pripravili sme pre vás menšiu pomôcku.

Balenie vecí do pôrodnice je záležitosť, ktorú určite neodkladajte na poslednú chvíľu. To, kedy sa vaše dieťa vypýta na svet, spravidla neviete ovplyvniť. Všetko potrebné majte pripravené radšej v predstihu, podľa lekárov ideálne od ôsmeho mesiaca tehotenstva. Balenie v zhone totiž býva viac než stresujúce. Čo by vám v príručnej taške preto nemalo chýbať?

Na webovej stránke nemocničného zariadenia, kde plánujete rodiť, sa môžete oboznámiť s tamojšími podmienkami a odporúčaniami. No vždy je lepšie popýtať sa i mamičiek, ktoré majú túto skúsenosť za sebou. S čím ale určite musíte rátať, sú:

Osobné doklady

Určite si pripravte vaše osobné doklady. Patria sem občiansky preukaz, tehotenská knižka a karta poistenca. Ak ste s partnerom zosobášení, tak i sobášny list. Tieto doklady by ste mali mať so sebou.

Oblečenie

Možno vás prekvapíme kvantitou vecí, no pokiaľ sa chystáte priviesť potomka v štátnej nemocnici, nič neponechajte na náhodu.

 • 2 osušky a menší uterák na tvár
 • župan
 • 2 dojčenské podprsenky
 • ponožky
 • 2 až 3 nočné košele (aspoň jedna z nich by mala mať zapínanie vpredu, čo oceníte pri dojčení dieťaťa)
 • 5 kusov voľnejších bavlnených nohavičiek, respektíve špeciálnych pružných sieťových nohavičiek z predajne zdravotníckych potrieb
 • papuče a prezuvky do sprchy, aby ste eliminovali riziko nákazy plesňovými ochoreniami nôh

Hygienické potreby

Pár dní po pôrode sa vám začnú nalievať prsníky materským mliekom a samovoľnému úniku mliečka zabránite iba ťažko. Obstarajte si preto vatové tampóny do dojčenskej podprsenky.

Takisto si pribaľte 3 balenia pôrodníckych vložiek. Tie dostať kúpiť v zdravotníckych potrebách, rovnako ako aj jednorazové podložky do postele. Samozrejmosťou je aj toaletný papier a papierové vreckovky.

Čo ešte nesmie chýbať? Sprchový gél s aktívnou ochranou, šampón na vlasy, kondicionér, vlhčené obrúsky, hrebeň, telové mlieko a ďalšia kozmetika na telo i tvár, zubná kefka a pasta.

Mastička na prsia, ktorá uľaví popraskaným bradavkám v začiatkoch dojčenia, sa vám isto zíde. A pre istotu si pribaľte aj jednorazovú žiletku pre prípad, že sa nestihnete pred odchodom do pôrodnice oholiť.

Ďalšie potreby, ktoré vám uľahčia pobyt v nemocnici

Medzi ďalšie potreby, ktoré pravdepodobne budete potrebovať, sú mobilný telefón, nabíjačka, časopisy na čítanie, vaše lieky na predpis, fotoaparát, prehrávač hudby. Z hygienických dôvodov mnohé nemocnice odporúčajú vziať si tiež vlastný pohár, hrnček, čaj, kávu, drobné pochutiny, príbor, tanierik, misku, servítky i utierku.

Veľkými pomocníkmi budú taktiež:

 • Okrem časopisov čokoľvek, čo vám vyplní čas. Dĺžka samotného pôrodu je individuálna – kým jedna žena porodí počas chvíľky, iná predýchava kontrakcie aj pol dňa.
 • Sprej na zvlhčenie nosnej sliznice.
 • Balzam na pery. Počas kontrakcií budú vaše pery následkom zrýchleného dýchania vysušené a ich zvlhčenie uvítate.
 • Nafukovacie koleso na sedenie pár dní po pôrode. Sedieť priamo na ubolených intímnych partiách je veľmi nepríjemné. Po prirodzenom pôrode ide skutočne o neoceniteľnú pomôcku.
 • Hroznový cukor na doplnenie energie pred a po pôrode.
 • Obľúbenou súčasťou výbavy do pôrodnice je termofor na zmiernenie bolestivých kontrakcií príjemným teplom.
 • Fén, pretože utierať si boľavé miesta po sprchovaní uterákom bolí. Pre ženy to neraz predstavuje hotové utrpenie.
 • Masť na hemoroidy.

Ako vidíte, zoznam vecí, na ktoré musí mamička pred odchodom do nemocnice myslieť, akoby nemal konca. Ak si chcete byť istí, že nič nezabudnete, prečítajte si kompletný zoznam toho, čo si treba vziať do pôrodnice.

Fotografie: © pixabay

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 4.5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *