Rozviažme si jazýčky pomocou kocky

Dieťatko sa hrá s farebnými kockami

Mnohé štúdie dokázali, že dieťa počuje čo sa mu hovorí ešte pred narodením. Hneď ako sa dieťa narodí, začne komunikovať s okolitým svetom. Najskôr hlavne plačom, neskôr vydáva rôzne zvyku ako „Aaah“ a „oooh“, usmieva sa, robí grimasy, bľaboce, aby na seba upozornilo či reagovalo na prihováranie okolia. Takýmto spôsobom si cvičí hlavne hlasivky, nejde však ešte ani z ďaleko o skutočné rozprávanie.

Reč si dieťa osvojuje postupne až kým sa dopracuje k prvým jednoduchým slovám ako „mama“, „tato“ – takéto prejavy reči sa často vyskytujú okolo dvanásteho mesiaca. Vývin reči má svoje štádia od prvých slov, dvojslabičných spojení, rozvitých viet až po tvorbu súvetí. Jednotlivé štádia nemôžeme preskočiť, pretože dieťa dozrieva postupne. Môžeme však deťom pomôcť a celý proces uľahčiť.

Kocka s príbehom

Jednoduchá pomôcka, ktorú si dokáže každý urobiť doma a pomocou, ktorej môžeme s deťmi komunikovať, rozvíjať predstavivosť, slovnú zásobu, kreativitu detí, ale aj dospelých. Na jednu kocku si umiestnime šesť obrázkov, zameraných na čokoľvek, podľa toho akú tému chcem u detí rozvíjať, na kocke môžu byť pohybové aktivity, je však dôležité prispôsobiť aktivity veku dieťaťa. Kociek si môžeme vytvoriť viac. Potom už len stačí hodiť kockou, pozrieť sa čo je na obrázkoch, ktoré Nám spadli a stačí len začať skladať príbeh, v ktorom sa objaví všetko to, čo Nám padlo na kockách. U detí s nižším vekom a ešte len rozvíjajúcou slovnou zásobou stačí opísať obrázok. Pre správny rozvoj reči je dobré, hovoriť s dieťaťom len o trochu zložitejšie ako hovorí naše dieťa.

Ako na to?

Na výrobu kocky s príbehom potrebujeme: Plastovú alebo drevenú kocku a obrázky na nalepenie. Úplne jednoduchým spôsobom môžeme na jednofarebnú kocku nalepiť obrázky, podľa vlastného výberu. Pre staršie deti je vhodné, aby si kocku vyrobili sami. Určite z toho budú mať väčší zážitok a väčšiu radosť z hry, keď im umožníte podieľať sa na tvorbe kocky. Na tvrdý výkres nakreslíme plášť kocky, na každú stranu kocky si dieťa nalepí obrázok, ktorý mu môžete dať vy alebo si môže obrázky nájsť v časopisoch, letákoch, novinách a pod. Potom už len stačí plášť kocky vystrihnúť, kocku zlepiť a spolu s dieťaťom sa zahrať hru, pri ktorej rozhodne pôjde o zábavu, rozvoj slovnej zásoby, kreativitu, fantáziu a rozviazanie jazýčka.

Autor: Mgr. Lucia Šípková, fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *