Prechod na tuhú stravu

Prvých šesť mesiacov má mať bábätko výlučne mliečnu stravu. Po tomto období začíname postupne pridávať tuhé príkrmy. Je to preto, že mu už čisto mliečna strava nestačí. U niektorých detí odporučí pediater začať s príkrmami o niečo skôr.

Aj keď hovoríme, že „začíname s tuhou stravou“, prvé príkrmy sa na tuhú stravu nebudú veľmi podobať. Ale nemusíte ich ani mixovať. Stačí, ak mäso nakrájate na veľmi drobné kúsky a zeleninu dôkladne roztlačíte vidličkou. Dieťa sa najskôr musí naučiť, čo sa s jedlom na lyžičke vlastne robí. Veď doteraz pri kŕmení iba salo z prsníka alebo fľaše. Postupne ako budú bábätku pribúdať zúbky a naučí sa pokrm riadne požuť, ho budete krájať na väčšie kúsky.

Je naozaj pripravené?

V šiestich mesiacoch je metabolizmus dieťaťa dostatočne vyvinutý. Tráviaca sústava a obličky dokážu spracovať aj iné živiny ako mlieko. Svaly v ústach sú dostatočne silné. Bábätko bude vedieť jedlo v ústach posúvať a prehltnúť.

V tomto veku už vie pevne udržať hlavičku a často začína sedieť. Pri prvom kŕmení ešte pravdepodobne nebude schopné usedieť rovno. Posaďte ho tak, aby malo podopretú hlavičku. Pokojne si ho položte aj na kolená. Do vysokej stoličky ho budete dávať až neskôr.

Ako začať

Prvé jedlo

Pre mamičku aj pre dieťa je to veľký krok. Pediater vám v poradni pravdepodobne podrobne vysvetlí, ako pripraviť prvé príkrmy. Nové jedlá zavádzajte podľa jeho pokynov. Postupujte nasledovne:

  • Prvé jedlo má obsahovať jeden druh zeleniny, najlepšie mrkvu alebo zemiak.
  • Zeleninu uvarte ho domäkka v neosolenej vode, môžete ju pripraviť aj na pare.
  • Do uvarenej zeleniny pridajte trošku vody, v ktorej sa varila, a dôkladne ju rozpučte vidličkou.
  • Nový druh zeleniny pridajte vždy po troch až štyroch dňoch — je to preto, aby ste mohli včas rozpoznať prípadnú alergickú reakciu. Vyberajte z týchto druhov: cuketa, brokolica, karfiol, kaleráb, petržlen a kukurica.
  • Asi po týždni pridajte prvé mäso — biele mäso, kuracie stehno bez kože (obsahuje viac železa ako biele mäso), králičie alebo jahňacie mäso.
  • Pridajte aj čajovú lyžičku oleja — slnečnicového alebo olivového.
  • Vhodná je aj ryža.
  • Jeden krát do týždňa sa odporúča mäso nahradiť vaječným žĺtkom uvareným natvrdo (pozor, nie bielko, to pridávame do stravy až od jedného roka).

Pri prvom jedle naberte príkrm len na špičku lyžičky a dajte bábätku ochutnať. Nenúťte ho. Nech zje toľko, koľko chce. Ak mu to s lyžičkou nepôjde, naberte z príkrmu na prst. Po jedle do nadojčite alebo mu dajte mlieko z fľaše. Postupom času ho po tomto jedle už nebudete musieť dokrmovať mliekom, pretože sa naje dosýta. Na pitie mu budete podávať prevarenú vodu alebo čaj.

Ďalšie príkrmy

V nasledujúcom období, teda v ôsmom mesiaci veku, budete postupne zavádzať ovocie a ku koncu mesiaca jogurt. Postupujte rovnako ako pri zelenine — po jednom druhu s pauzou tri až štyri dni, aby ste včas spozorovali prípadnú alergickú reakciu. Dieťaťu podávajte nedochutené ovocie. Nepridávajte cukor ani piškóty. Vhodné potraviny:

  • jablko, hruška, banán, broskyňa a marhuľa,
  • zo zeleniny môžete pridať špenát, šalát a zelenú fazuľku,
  • biely jogurt — vyberajte druhy so živou kultúrou, nie nízkotučné.

V deviatom mesiaci zaradíte obilninové kaše. Najlepšie je podávať ich na večeru jednu až dve hodiny pred uložením do postele. Pred spaním dieťa ešte nakŕmte mliekom.

Postupne rozširujte druhy potravín. Zo strukovín je vhodné vyskúšať šošovicu a hrach. Z obilnín pšenicu, špaldu, raž a ovos.

desiatom a jedenástom mesiaci postupne pridávame ďalšie druhy ovocia: melón, čučoriedky, maliny, černice, slivky a čerešne. Zo zeleniny môžete vyskúšať trochu kapusty a špargľu. Z mliečnych výrobkov tvaroh. Ostatné potraviny budete do stravy dieťatka zavádzať až po dosiahnutí jedného roku.

Autor: Eva Kevická, fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 6 Priemer: 4]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *