Pobyt vonku s bábätkom

Zatiaľ čo v minulosti vládla medzi mamičkami i v kruhu odborníkov paradigma, že na prvú prechádzku s bábätkom si treba počkať, aktuálne je odporúčaný pobyt vonku s novorodencom ihneď po prepustení z pôrodnice. Samozrejme, s výnimkou extrémnych poveternostných podmienok ako je silný mráz, vietor alebo intenzívny dážď. A tak sa už týždňové bábätká promenádujú s mamičkami v kočiarikoch. Prečo, kde a kedy je pobyt vonku osožný?

Kedy (ne)chodiť s dieťatkom vonku

Dilemu počasia a prvých prechádzok obyčajne nemusia riešiť mamičky bábätiek narodených počas príjemnej jari alebo jesene. Tie si môžu pokojne vyraziť do ulíc v akomkoľvek čase a na akokoľvek dlho. Vo všeobecnosti sa odporúčajú dve prechádzky na 1 – 2 hodiny. V tomto období je vhodné vyhnúť sa pobytu na čerstvom vzduchu v prípade veľmi intenzívneho vetra alebo dažďa. Jemný dážď bábätku schovanému v kočiari neublíži.

Mamičky letných bábätiek by sa zas mali vyvarovať prechádzkam v prudkých horúčavách a pobytu na slnku medzi 11-tou a 15-tou hodinou. Vhodné sú ranné a podvečerné prechádzky, pričom dieťatko, samozrejme, nie je vystavené priamemu slnku. Zimné bábätká by zas nemali vystrčiť noštek z domu počas intenzívnych mrazov. Za nevhodnú teplotu sa považuje mráz pod -5 °C. Prechádzku vám nespríjemní ani silné sneženie a prudký, studený vietor.

Kam s (ne)chodiť s bábätkom

Nevhodné miesta na prechádzky sú všetky tie, kde sa zdržiava veľké množstvo ľudí. Ide najmä o veľké nákupné centrá, kaviarne, reštaurácie, spoločenské podujatia a ak nemusíte, necestujte ani mestskou hromadnou dopravou. Bábätko je na týchto miestach vystavené nielen množstvu bacilov a baktérií, ale aj klimatizácii, ktorá nepriaznivo pôsobí na jeho dýchacie cesty. Ak idete na prechádzku, zdržujte sa skutočne len vonku. Zvoľte tichšie miesto ako je park, hrádza alebo bočná ulička. Hluk a smog áut popri frekventovanej ceste tiež nie je pre malé bábätko príjemný.

Prečo chodiť s bábätkom vonku

Pobyt vonku je to najlepšie, čo môžete pre zdravie svojho dieťatka urobiť. Prechádzka na čerstvom vzduchu dieťatko otužuje, podporuje jeho imunitu a znižuje chorobnosť. Strávte so svojim dieťatkom denne minimálne dve hodiny vonku. Ak to z akýchkoľvek dôvodov nie je možné, intenzívne vetrajte, prípadne ho nechajte spať pri otvorenom okne. Primerane oblečené, samozrejme.

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 4 Priemer: 4]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *