Viac voľného času pre mamičky

Príchod bábätka do rodiny sa nesie v znamení mnohých zásadných zmien. Jednou z najvýznamnejších je zmena časového harmonogramu mamičky. Práca, záujmy, koníčky, oddych, spánok… všetko ide zrazu do úzadia na úkor toho malého uzlíčka radosti. Kombinácia napätého time managementu a  povinností, hoci milých, ale prevyšujúcich odpočinok a čas venovaný sebe, si spravidla časom vypýta svoju daň.

Mamičky bývajú nespokojné, unavené, bez elánu a pozitívnych emócií. Takýto spôsob života má vplyv nielen na psychickú pohodu ženy, ale aj na spokojnosť dieťaťa. Hoci je mamička vyťažená, vždy existujú spôsoby, ako dopriať viac času sebe a pohody celej rodine.

Domáce práce redukujte na minimum

Svet sa s príchodom dieťatka prestal krútiť okolo dokonale upratanej domácnosti, plnej chladničky a vyžehlenej bielizne. Čím skôr sa s tým zmierite, tým skôr si nájdete čas na seba. Prach na podlahe, nevyleštené zrkadlo ani pokrčené tričko nie sú nijakou katastrofou v porovnaní s nespokojným bábätkom. Jednoducho hoďte niektoré rutinné domáce práce za hlavu a iné zredukujte na minimum. Niektoré kusy oblečenia stačí po vysušení len poskladať, vysávať stačí raz, nanajvýš dvakrát za týždeň a na večeru môže byť občas aj chlieb s medom. Hlavne, že budete spokojná a nájdete si čas pre seba.

Podeľte sa o povinnosti

Nezabúdajte, že vaše dieťatko má aj iných príbuzných okrem mamy. V prvom rade je tu ešte ten druhý rodič, ktorý vám môže pomôcť so starostlivosťou i s domácimi prácami. Minimálne mu na cestu do práce pribaľte smeti a na cestu domov z práce nákupnú tašku. Nehanbite sa však prijať aj pomoc od mamy, sestry, svokry, švagrinej. Nech priložia ruku k dielu. Môžu napríklad vziať dieťatko na prechádzku alebo pokojne aj umyť okná. Vy si zatiaľ vyložte nohy a čítajte obľúbený časopis. Alebo robte niečo iné, čo vás na chvíľu vytrhne z denno-denných povinností.

Choďte von

Trávte čo najviac času vonku medzi ľuďmi. Spríjemnite si tak napríklad aj spoločný čas strávený s bábätkom. Choďte na prechádzku, prihláste sa na záujmové aktivity alebo kurzy určené pre mamičky s deťmi. Mnohé takto orientované kluby majú herničky alebo dokonca aj babysitting. Vy sa môžete venovať svojim záujmom, zatiaľ čo vaše dieťatko sa bude hrať s ostatnými rovesníkmi. Využite každú možnosť, ktorá sa vám ponúka k tomu, aby ste vypadli spomedzi štyroch stien. Prospeje vám to obom. Výborným pomocníkom sa vám v tomto smere stanú ergonomické nosiče a baby šatky, ktoré vám doprajú istú mieru voľnosti v spoločnosti bábätka.

Čas spánku patrí iba vám

Dajte si záväzok, že aspoň každý druhý spánok dieťatka venujete iba sebe, svojim záujmom, odpočinku alebo činnostiam, ktoré vám urobia radosť. Urobte to v záujme seba, svojho bábätka a vášho vzájomného vzťahu. Odmenou vám bude vaša i jeho spokojnosť.

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *