Plávanie s bábätkami

Hľadáte možnosti, ako príjemne a súčasne užitočne stráviť čas so svojim dieťatkom? Chcete sa zabaviť, vypadnúť z každodenného stereotypu a súčasne urobiť niečo prospešné pre svojho potomka? Baby plávanie je jednou z najobľúbenejších volieb moderných mamičiek. Prečo sa plávanie s bábätkami teší nevídanej obľube, aké benefity so sebou pobyt vo vode prináša a na čo si treba dať pri tomto druhu aktivity pozor?

Rozvoj motoriky

Hoci by sa mohlo zdať, že bábätko sa vo vode len tak „čľapoce“, opak je pravdou. Profesionálmi inštruované baby plávanie je zamerané tak, aby sa dieťatko muselo aktívne zapájať do pohybových aktivít. Nové druhy pohybov vedú k posilňovaniu špecifických svalových skupín, rozvoju motoriky a koordinácie pohybov. Plávanie je dokonca vhodné aj pre hypertonické alebo hypotonické bábätká. Svaly je podľa potreby možné posilňovať alebo naopak cielene uvoľňovať a tým znižovať svalový tonus.

Predplavecké zručnosti

Pravdou je, že bábätká sa neučia plávať. Plavecký štýl je schopné primerane zvládnuť až päťročné dieťa. Detičky do jedného roka sa však zoznamujú s vodným prostredím, učia sa orientovať vo vode a pod vodou, vydychovať do vody, ležkať na vode a predovšetkým sa učia pocitu bezpečnosti pri zachovaní zdravého rešpektu.

Zdravotné benefity

Bábätká, ktoré sú od útleho veku pravidelne otužované vo vode primeranej teploty, majú preukázateľne silnejšiu imunitu, sú odolnejšie voči nachladnutiu a celkovo zdravšie. Mnohí rodičia dokonca referujú, že detičky sú pokojnejšie, lepšie spia i prospievajú. Plávanie dieťatko zdravým spôsobom unaví, uspokojuje jeho potreby sociálneho kontaktu a telesnej blízkosti s rodičom a pohyb vo vode podporuje črevnú peristaltiku, čím pôsobí preventívne proti kolikám a iným zažívacím ťažkostiam.

Podpora socializácie

Bábätko sa v bazéne dostáva do intenzívneho sociálneho kontaktu nielen s rodičom, ale aj s ďalšími detičkami podobného veku. Často je možné s úžasom sledovať ako detičky nadväzujú sociálne kontakty, usmievajú sa na seba a spoločne džavocú. Spoločné plávanie rodiča s dieťatkom navyše posilňuje vzájomný vzťah, dôveru a blízkosť.

Na čo si dať pri plávaní pozor

Veľmi dôležité je s bábätkom plávať v čistom bazéne a vo vode primeranej teploty. Určite vám neodporúčame verejné kúpaliská a plavárne. Oveľa lepšou alternatívou sú baby kluby, ktoré si podmienky pre detičky prísne strážia. Veľmi dôležité sú tiež odborné vedomosti a skúsenosti inštruktora baby plávania. On vás musí naučiť, ako bábätko vo vode držať a akým spôsobom s ním manipulovať tak, aby ste správnym spôsobom podporili rozvoj motoriky. Nesprávna technika môže významne narušiť prirodzené vzorce motorického vývinu dieťatka.

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *