Význam kyseliny listovej v tehotenstve

Kyselina listová vznešene nazývaná aj „vitamín života“ je vitamín skupiny B, označuje sa B9. Uplatňuje sa v rámci syntézy nukleových kyselín a tak je veľmi dôležitá pre každú jednu bunku organizmu. Delenie a rast buniek by bez nej jednoducho nefungovali. Nároky organizmu na príjem tohto zázračného vitamínu prirodzene stúpajú v období tehotenstva.

Kyselina listová sa musí postarať o správny rast a vývin buniek, tkanív a orgánov plodu. Jej význam sa zdôrazňuje predovšetkým v rámci vývinu mozgu a nervovej sústavy. To napovedá, že nedostatok kyseliny listovej v prvých mesiacoch tehotenstva môže mať pre dieťatko skutočne fatálne dôsledky.

Príjem kyseliny listovej v tehotenstve nezanedbávajte

Hoci dostatočný príjem kyseliny listovej je veľmi dôležitý pre každého jedného človeka, dôsledky jej nedostatku si najviac odnesie vyvíjajúci sa organizmus. Nároky na tento vzácny vitamín stúpajú v období prudkého rastu. Vnútromaternicový vývin je obdobie, kedy sa zakladajú všetky pre život nevyhnutné sústavy orgánov a bunky sa delia úžasnou rýchlosťou. Už nikdy počas života človek nerastie a nevyvíja sa tak rýchlo ako práve v matkinom lone. Nedostatok kyseliny listovej môže spôsobiť vážne poruchy nervovej sústavy vrátane mozgu. Ak sa neurálna trubica pod vplyvom deficitu neuzavrie správne, vznikajú rázštepy chrbtice, pery a podnebia. Závažný nedostatok tohto vitamínu môže dokonca spôsobiť nesprávny vývin hlavných častí mozgu, čo je pre plod doslova život ohrozujúce. Ďalšie komplikácie, o ktorých sa hovorí v súvislosti s nedostatkom kyseliny listovej sú hlavne nízka pôrodná hmotnosť, zvýšené riziko potratu a predčasného pôrodu a dokonca i vyššie riziko preeklampsie.

Denný príjem kyseliny listovej

Všetky vitamíny skupiny B vrátane kyseliny listovej sa vyznačujú rozpustnosťou vo vode. Pre človeka to znamená, že telo tieto vitamíny jednoducho vyplavuje a neukladá si ich do zásoby. Rovnako nie je schopné ich produkovať. Preto je dôležité prijímať dostatočné množstvo vitamínov každý jeden deň. Odporúčaný denný príjem kyseliny listovej pre zdravého človeka je 400 mikrogramov. Tehotným ženám v období prvého trimestra a ženám plánujúcim otehotnenie sa odporúča prijímať výživové doplnky s množstvom kyseliny listovej pokrývajúcim celý denný príjem, teda 400 mikrogramov. V ďalších štádiách tehotenstva stúpajú nároky až na 600 mikrogramov. Význam tohto vitamínu sa však zdôrazňuje najmä v prvom trimestri, kedy sa zakladá neurálna trubica.

Zdroje kyseliny listovej

Okrem výživových doplnkov určeným tehotným ženám sa kyselina listová prirodzene vyskytuje aj v potrave. Bohaté na jej obsah je celozrnné pečivo, strukoviny a ako už z názvu vyplýva, listová zelenina. Jej príjem si zabezpečíte aj konzumáciou ovocia, orechov a vajec. Pestrá a na vitamíny bohatá strava je nevyhnutnou súčasťou jedálnička každej tehuľky. Napriek tomu však väčšina gynekológov a pôrodníkov odporúča „poistiť“ dennú dávku kyseliny listovej výživovým doplnkom.

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 4]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *