Hyperemesis gravidarum – vážna forma tehotenskej nevoľnosti.

Tehotenská nevoľnosť

Dozvedeli sa, že čakáte bábätko, no radosť vám po krátkej dobe začala strpčovať nevoľnosť, ktorá vás sprevádza počas celého dňa? S tehotenskou nevoľnosťou sa v priebehu prvého trimestra gravidity stretáva väčšina budúcich mamičiek. Nemalo by to však byť niečo, čo vás bude trápiť celých deväť mesiacov. Ak sú navyše tieto stavy extrémne nepríjemné a vážne, môže ísť o hyperemesis gravidarum, stav, ktorý je dobré konzultovať so svojím gynekológom.

Čo je to Hyperemesis gravidarum?

Hyperemesis gravidarum je vážna tehotenská nevoľnosť, našťastie však nie je veľmi častá. Jej priebeh si vyžaduje konzultáciu s lekárom a špeciálnu liečbu, lebo v niektorých prípadoch môže byť vážnejšia. Žena má väčšiu pravdepodobnosť rozvoja Hyperemesis gravidarum, ak čaká dvojičky, ak jej matka alebo sestra trpela touto vážnou nevoľnosťou počas tehotenstva, alebo ak niekedy trpela migrénami a cestovnou nevoľnosťou.

Symptómy Hyperemesis gravidarum

Ako už bolo spomínané, hlavnými príznakmi sú extrémna nevoľnosť až zvracanie. Pacientky často zaznamenávajú zvýšenú produkciu slín a môžu mať problémy s prehĺtaním, z ktorého ich napína. Kvôli častému zvracaniu a nechuti do jedla uvádzajú pacientky trpiace touto diagnózou úbytok na váhe.

Ako vzniká Hyperemesis gravidarum?

Predpokladá sa, že táto extrémna forma nauzey je spôsobená zvýšenou hladinou tehotenských hormónov, ale presná príčina stále nie je úplne objasnená. Zatiaľ čo ranné nevoľnosti sa obyčajne stratia do 12. – 14. týždňa tehotenstva, v prípade Hyperemesis gravidarum sa symptómy len začnú zmierňovať v rozmedzí 14. – 20. týždňa tehotenstva. 10 – 20% gravidných žien môžu symptómy ochorenia sprevádzať počas celého tehotenstva a zmiznú až po pôrode.

Ako si pomôcť pri Hyperemesis gravidarum?

Ak sa Vám váš stav nepozdáva, oznámte to svojmu gynekológovi a trvajte na riešení problému. Nezabúdajte dodržiavať pitný režim a vyhýbajte sa všetkému, čo vás dráždi. Niektoré ženy udávajú, že im pomáhalo, keď jedli studenú stravu a zázvor. Myslite tiež na vitamíny pre tehotné, ktoré obzvlášť potrebujete, keďže množstvo živín strácate zvracaním.

V týchto ťažkých chvíľach majte na pamäti, že to nepotrvá večne a že to rozhodne stojí za to, lebo na konci vás bude čakať malý rozkošný balíček, pri ktorom na všetko zlé zabudnete.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 8 Priemer: 2.3]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *