Bude to dievčatko alebo chlapec?

Túto otázku vám položia počas vášho tehotenstva nespočetne veľa krát. Niektorí rodičia na ňu chcú poznať odpoveď, iní sa ju túžia dozvedieť až na pôrodnej sále.

Ako to celé vlastne funguje

Pohlavie dieťaťa určuje spojenie chromozómov v okamihu počatia. Ženské vajíčko je nositeľom chromozómu X. Spermia môže byť nositeľom chromozómu X alebo Y. Žena má pohlavné chromozómy XX a muž XY. To, či sa vám narodí dievča alebo chlapec je dané tým, ktorý chromozóm má spermia, ktorá vajíčko oplodní.

Ultrazvukové vyšetrenie

Väčšina budúcich rodičov sa nevie dočkať odpovede. Aj keď im pravdaže najviac záleží na tom, či sa bábätko správne vyvíja a je zdravé. Najbežnejšou metódou zistenia pohlavia dieťatka je ultrazvukové vyšetrenie. Pohlavie sa dá rozoznať najskôr v dvanástom týždni tehotenstva. Výsledok však nebýva veľmi presný. O niečo lepšie výsledky dosahuje vyšetrenie okolo osemnásteho až dvadsiateho týždňa. Aj vtedy to však nie je vždy možné. Záleží na tom, ako je bábätko počas vyšetrenia otočené. Je možné, že lekár na vašu otázku nebude vedieť odpovedať.

Zistenia lekárov pri ultrazvuku sú presné na 95%. Pri 3D alebo 4D ultrazvukovom vyšetrení je možnosť rozoznať pohlavie dieťatka ešte vyššia. Ideálny čas na takéto vyšetrenie je medzi 13. a 17. týždňom. Pri vyšetrení medzi 24. a 27. týždňom už okrem pohlavia dobre vidno aj tváričku bábätka.

Z krvi matky

Pohlavie dieťaťa sa dá zistiť aj z krvi matky už od desiateho týždňa tehotenstva. A to vďaka tomu, že DNA dieťaťa voľne cirkuluje v jej krvi. V odobranej vzorke sa sleduje prítomnosť chromozómu Y. Ak je prítomný, žena čaká chlapca. Ak nie, čaká dievča. Táto metóda sa však bežne nevyužíva.

Tak akú výbavičku kúpiť?

Možno patríte k tým rodičom, ktorí nechceli pohlavie dieťatka vedieť dopredu. V skrini s nakúpenou výbavičkou nevidno ani ružovú ani modrú farbu. Možno ste to chceli zistiť, ale doktorom sa to na ultrazvuku nepodarilo uvidieť. Tak či tak, radosť z narodenia vášho bábätka bude veľká bez ohľadu na to, kedy sa dozviete, či to bude dievča alebo chlapec.

Autor: Eva Kevická, fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 4 Priemer: 3.5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *