Pôrodné bolesti, alebo planý poplach?

Pôrod nastáva medzi 37. a 42. týždňom tehotenstva. Všetko je nachystané, detská izba zariadená, kočík stojí na chodbe a čaká, kedy ho po prvý krát použijú. Väčšina budúcich mamičiek v tomto období netrpezlivo vyhliada, kedy to už príde.

Ako rozoznať pôrodné bolesti

Pôrodné bolesti môžu začať ako tupé bolesti v krížoch, alebo bolesti, ktoré vystreľujú z chrbta do stehien. Neskôr sa dostavia bolesti v podbruší, ktoré sa podobajú na silné menštruačné kŕče.

S blížiacim sa pôrodom však môžete cítiť aj tzv. falošné signály alebo kontrakcie. Môže to byť nepríjemné. Hlavne, ak ste dosiaľ nerodili. Sú však prirodzenou súčasťou prípravy vášho tela na pôrod. Aby sa vám nestalo, že vás po príchode do pôrodnice, pošlú zase naspäť domov, pretože sa jednalo o falošné kontrakcie, je dobré naučiť sa rozoznať ich od pravých pôrodných bolestí.

  1. Ak kontrakcie postupom času silnejú  a predlžujú sa, ide o pôrodné bolesti. Falošné kontrakcie sú slabšie. Nezriedka ustupujú, keď zmeníte polohu, alebo si pohodlne sadnete.
  2. Ak vám začali bolesti, sledujte časové intervaly, v ktorých prichádzajú. Pri pôrode sa pauza medzi kontrakciami skracuje. Ak sledujete aspoň počas jednej hodiny pravidelné časové intervaly, ktoré sa skracujú, ide o pôrodné bolesti. Ak ide o falošné kontrakcie, časové intervaly nie sú pravidelné a bolesti postupne odznejú.
  3. Aj keď už máte pravidelné bolesti, môže chvíľu trvať, kým si budete istá. Niekedy začínajú veľmi nenápadne. Napríklad ako bolesť v krížovej oblasti chrbta, ktorú ľahko zameníte za únavu z námahy. Ak sa však bolesť zintenzívňuje a pridávajú sa k nej aj kŕče v podbruší, ide o pôrodné bolesti.

Kedy ísť do pôrodnice

Kontrakcie často trvajú niekoľko hodín. Ani jedna žena pravdepodobne netúži stráviť v nemocnici viac času, než je potrebné. Bolesti sa lepšie znášajú v pohodlí domova. Kedy teda nastane čas, keď už musíte vyraziť do nemocnice?

  1. Niekedy sa niekoľko dní pred začatím pôrodu, alebo počas prvých nenápadných kontrakcií uvoľní tzv. hlienová zátka. Je to zmes hustého hlienu a krvi, ktorá počas tehotenstva upcháva hrdlo maternice. V tomto prípade nie je nutné hneď ísť k lekárovi. Počkajte na kontrakcie alebo uvoľnenie plodovej vody.
  2. Ak vám odtiekla plodová voda, je potrebné ísť do pôrodnice, aj keď zatiaľ nemáte sťahy.
  3. Ak sa pauza medzi kontrakciami neustále skracuje a je už okolo osem až desať minút.
  4. Bolesti môže sprevádzať aj slabé krvácanie. Je to znak, že pôrod je naozaj blízko. Ak ste doteraz neodišli do nemocnice, teraz do iste urobte.

Pri plánovaní cesty majte na pamäti, že nemusí ísť všetko hladko. Vyrazte teda radšej o niečo skôr. Pri príchode na gynekologicko-pôrodné oddelenie vás bude čakať vyšetrenie a potom samotný pôrod.

Autor: Eva Kevická, fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 38 Priemer: 2.5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *