5 zaujímavostí o vzťahu matka – dieťa

Ak ste matkou, iste ste už premýšľali o tom, že váš vzťah k dieťatku je niečím iný, nekonečný a výnimočný. Ide o zvláštny druh puta, ktoré vo svete ľudí nemá obdoby. Ten malý človiečik sa k vám pripútal nekonečnou láskou rovnako ako vy k nemu. Bez rozmýšľania a bez argumentov. Sila tohto vzťahu je tým najúchvatnejším pod slnkom. Ale čím je tento kontakt ešte výnimočný?

Vzniká ešte pred narodením

Žiaden iný vzťah dvoch ľudí nevzniká predtým ako príde jeden z nich na svet. Vzťah medzi matkou a dieťaťom sa však vyvíja už v tomto prenatálnom období. Je prirodzené, že matka, ktorá sa na svoje dieťatko teší, ho miluje už v brušku. Zaujímavé však je, že aj plod si vytvára vzťah k matke a po narodení je schopný ju rozpoznať podľa hmatu, čuchu a sluchu a pripútať sa k nej ako k bezpečnej základni.

Existuje aj na fyzickej úrovni

Zatiaľ čo väčšina vzťahov, ktoré v živote máme, je založená na citoch, vzťah matka – dieťa stojí aj na fyzickom podklade. Bolo preukázané, že matka a dieťa sú bezprostredne po pôrode ideálne telesne nastavení na vzájomné pripútanie sa. To je dôvod, prečo sa dieťatko ihneď po pôrode prikladá na telo matky. Koná sa tak v predpoklade, že matka i dieťa sú v tom čase hormonálne nastavení na budovanie vzťahu.

Ovplyvňuje ďalšie vzťahy dieťaťa

Vzťah matka – dieťa je základným prototypom vzťahu v živote človeka. Od neho sa následne odvíja väčšina vzťahov, do ktorých je človek ochotný vstupovať a v ktorých dokáže fungovať. Vzťah matka – dieťa významne ovplyvňuje fungovanie v partnerských a priateľských vzťahoch, ale aj vzťahy rodičov a detí ďalších generácií.

Ovplyvňuje psychickú odolnosť človeka

Ideálne je, ak sa dieťatko pripúta k matke takzvaným bezpečným vzťahom. To znamená, že dieťa nemá pochybnosti o matkinej láske, starostlivosti ani o ich bezhraničnosti a stálosti. Takto formovaný vzťah je zdravým základom do života, je zdrojom psychickej odolnosti a bazálnej dôvery vo svet a v seba.

Matka sa inštinktívne prispôsobuje dieťatku

Materinský inštinkt nie je nijaký výmysel. Skutočne existuje a smeruje mamičku k tomu, aby sa naladila na dieťa, naučila sa rozumieť jeho potrebám a napĺňať ich. Matka dokáže v starostlivosti o dieťa fungovať bez akýchkoľvek vedomostí, len na základe inštinktívneho konania.

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 3.5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *