5 faktov, ktoré Vám pred pôrodom nik nepovie

Zatiaľ čo jedna tehuľka sa toho veľkého dňa nevie dočkať, inej behá pri pomyslení na pôrodnicu mráz po chrbte. Tak či onak pôrod je veľkou udalosťou v živote každej ženy. A hoci sa väčšina moderných tehuliek na tento deň zodpovedne pripravuje, niektoré informácie o pôrode sa v knihách ani na webe jednoducho nedočítate.

Samotný pôrod nie je to najťažšie

Väčšina tehuliek si s obavami predstavuje ten okamih, keď budú ležať na stole a s potom na čele tlačiť svoje dieťatko na svet. Hoci druhá fáza pôrodu je bezpochyby vyčerpávajúca, väčšina mamičiek sa zhoduje, že to nebolo to najhoršie, čo museli v pôrodnici podstúpiť. Samotnému pôrodu spravidla predchádzajú nekonečné hodiny kontrakcií, ktoré mnohé ženy prežívajú ako oveľa náročnejšie. Maternica sa sťahuje, dieťatko sa posúva pôrodnými cestami a v tele ženy prebiehajú obrovské zmeny. Toto je skutočný zázrak pôrodu.

Klystír nemusí byť stopercentný

Vo väčšine nemocníc vám personál pred pôrodom podá klystír, ktorého cieľom je vyprázdniť črevá a predísť tak nehode pri samotnom tlačení dieťatka na svet. Klystír však nemusí u každej ženy zafungovať stopercentne a nejaký ten obsah môže v hrubom čreve zostať. Ten s obrovským tlakom na pôrodnej sále spravidla putuje von. Nie je však dôvod na paniku. Žena pri pôrode jednoducho nemá šancu kontrolovať svoje zvierače. Každý pôrodník s podobnou možnosťou počíta.

Výzor dieťatka vás môže nepríjemne zaskočiť

Ruku na srdce, ako budúca mamička sa iste tešíte na prvý kontakt s tým nádherným, bacuľatým, mäkučkým uzlíčkom radosti. Váš malý uzlíček vás však môže po pôrode nepríjemne prekvapiť. Z pôrodných ciest totiž nevychádza ružovučké, voňavučké a čistučké bábätko. Telíčko novorodenca je spravidla namodralé, pokryté krvou a inými sekrétmi z pôrodných ciest. Detičky majú po pôrode neraz deformovanú hlavičku, v niektorých prípadoch aj nožičky. Ale žiaden strach. Je vaše a čoskoro bude presne také nádherné ako ste si ho predstavovali. Všetko sa v priebehu niekoľkých hodín, prípadne dní upraví a vy si z pôrodnice odnesiete to najkrajšie stvorenie na svete.

Možno si pár dní nesadnete

Ak ste ešte nejedli polievku postojačky, v pôrodnici vás to s veľkou pravdepodobnosťou čaká. Predovšetkým rana po nástrihu býva v prvých dňoch po pôrode veľmi bolestivá a pravdepodobne urobíte čokoľvek, aby ste si nemuseli sadnúť. Radšej budete celé hodiny postávať pri postieľke, jesť v stoji a áno, správne predpokladáte, že vašou nočnou morou sa stane toaleta.

Cisársky rez nie je prechádzka ružovou záhradou

O sekcii sa neraz hovorí ako o ľahšej ceste v porovnaní s klasickým pôrodom. Áno, cisársky rez mnohé ženy oslobodí od bolestivých kontrakcií a náročného tlačenia dieťatka na svet. Všetko prebehne rýchlo a spravidla hladko. Potom však príde niečo, na čo vás nepripraví nikto. 24-hodinové ležanie na pooperačnej sále, kontakt s dieťatkom v najlepšom prípade podľa potreby na dojčenie, ukrutné bolesti pri sťahovaní zošitej maternice, najhoršie vstávanie z postele vo vašom živote a nekonečne dlhá rekonvalescencia. Prídu okamihy, keď budete mať slzy v očiach, pretože vám niečo padne na zem a vy sa budete musieť zohnúť, keď sa so svojim dieťatkom posadíte a nebudete sa môcť postaviť, keď si napriek ukrutnej únave nebudete chcieť ľahnúť, aby ste nemuseli vstávať. A všetko to zvládnete, pretože budete mať pri sebe ten najväčší poklad, vaše bábätko.

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 13 Priemer: 3.1]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *